kilpnäärme ületalitluse ravi ja kehakaal 17.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere!
Kahju on tülitada, kuid ikka ei anna rahu üks asi: kui loen siin teie vastuseid inimestele, siis väidate alati, et kilpnäärme ravimid ei põhjusta kaalutõusu.
Panin sarnase teema üles Delfi Naistelehes ja küsisin inimestelt üle Eesti, mis nende kogemused ütlevad. Põhjust selleks oli ja tahtsin teada. 95% võiks isegi öelda 99% vastanutest ütlevad, et KÕIK on juurde võtnud ja mitte vähe. Samuti, et nad on väga püüdnud peale nt. kilpnäärme oppi, osalist eemaldamist ja /või L-türoksiiniga raviskeemis stabiilsuse saavutamist, oma kaalu normi saada, kuid see mitte ei õnnestu. Samuti tunnen isiklikult mitut inimest, kelle kaal KOHE merkazolili ning metoprololiga ravi alustades hakkas tõusma ning tõuseb jätkuvalt.
Mis siis ikkagi on?
Kas arst lihtsalt peab rääkima, et rohud ei mõjuta mingilgi määral, kui tegelik elu ometi näitab midagi muud?
Tuttav inimene käis 20 a.tagasi opil, võttis peale seda juurde 40 kg ja siiani 100 kg.
Ja ta ütleb, et on sadu kordi üritanud, ei aita midagi.
Miks ma seda räägin ja küsin? Sest olen ka selles olukorras, et enam vähem ma süüa ei või, sest muidu lihtsalt viskab tööl olles pildi eest. Kaal enam ei tõuse, kuid ka ei lange. kõik. Peale viimast ületalitluse hoogu, tuli see 10 kg tagsi, mis siis kadunud oli ja kokku on ülekaalu 20kg.
Üle aasta olen väga jälginud, algul kadus tõepoolest 4-5 kg, kui siis soikus kõik. Nüüdseks on olukord Läänerindel muutusteta.
Kuid ma ei taha olla 20 kg ülekaalus, ma tahaksin olla vähemalt 15 kg kõhnem.
Ma lihtsalt ei usu, et need ravimid ei keera ainevahetussüsteemi sassi.
Miks siis on nii?
Ma palun teid mitte pahandada, ega hirmus irooniliselt vastata (vahel on siin lugeda suht sarkasmtilisi vastuseid), kuid probleem on olemas minu jaoks ja ka paljude teiste jaoks.
Andke ehk head nõu, mis meie kehaga siis ikkagi peale 5-6 aastast ravi lahti on?
lugupidamisega!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmehormoonide toime inimese organismis on suunatud energia kulutamisele, nende mõjul tõuseb kehatemperatuur, kiireneb südame ja soolte tegevus, suureneb higieritus, muutub labiilseks psüühika (inimene muutub ületalitluse mõjul sageli hüperaktiivseks ja üliemotsionaalseks). Seetõttu kulutatakse kilpnäärme ületalitluse korral, kui hormoone on liiast, organismi sisemisi energiavarusid ja langeb ka kehakaal. Kusjuures kaalulangus ei nõua mingit pingutust, isu on tavaliselt väga hea. Muutused organismis ei piirdu kahjuks siiski ainult kaalulangusega (mis enamusele naispatsientidest väga meeldib). Südamepekslemine, tugev higistamine ja kõhulahtisus hakkavad häirima. Emotsinaalne labiilsus ajab tööl ja kodus suhted sassi, unehäired kurnavad. Arsti juurde tullakse enamasti siis, kui jõuvarud otsakorral ja oma igapäevase töö ja eluga enam hästi toime ei tulda.
Ületalitluse ravimiseks Eestis kasutatavad tiotiil ja merkasoliil ei ole hormonaalsed preparaadid. Nende toimeks on kilpnäärme talitluse pidurdamine, et ületalitlusest taas saaks normtalitlus (seega on nad omamoodi antihormoonid). Seda mööda kuidas ületalitlus väheneb, väheneb energiakulu ja kaovad ületalitlusele iseloomulikud vaevused ... ja tõuseb ka kehakaal. Tavaliselt saab naine tagasi oma haigestumiseelse kaalu. Kui see on Teie meelest kehakaalu suurendav toime, tuleb mul argumentidest puudu. Sel juhul on kehakaalu suurendav toime ka tuberkuloosi ravimiseks kasutatavatel antibiootikumidel, sest kui paraneb tiisikus, saab haigusest kurnatud inimene taas oma tavakaalu tagasi ( ei saa siiski hoiduda väikesest sarkasmist).
Mis puutub radiojoodravisse ja lõikusesse, siis nende puhul toimub organismis väga lühikese aja jooksul suur energiakulu vähenemine, millega organism tavaliselt nii kiiresti kohaneda ei suuda. Kaalutõus radiojoodravi foonil ei ületa tavaliselt 10kg ja selle suhtes me patsiente ka hoiatame. Kui hormoonid asendusraviga korda seatud, väheneb kaal tasapisi taas. Patsient võib sellele loomulikult oma tervisliku eluviisiga kaasa aidata. Nende raviviiside eeliseks on nende lõplik tulemus. Kilpnäärme ületalitlus enam tagasi ei tule. Korduvaid ületalitluse episoode läbiteinud patsiendid tõenäoliselt mõistavad seda eelist hästi.
Ja lõpetuseks midagi Delfi Naistelehele. Meie, arstid, oleme tervise müügimehed ja kiidame seda taevani. Meie meelest on parem olla terve ja trullakas, kui haige ja kõhn. Võib-olla on Naistelehe lugejatel teisi arvamusi.
Soovin kirja autorile ja kõigile teistele endistele ja tulevastele patsientidele jätkuvat elurõõmu ja huumorimeelt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.