östrogeen 12.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes kaks aastat tagasi, kui oli probleeme mens.tsükliga (päevad puudusid pool aastat), selgus, et testosterooni on veres veidi üle normi - seda peeti ka tsüklihäire põhjuseks. Hormoonide tasakaalustamiseks kirjutati Jeanine`i (oli vist selline nimi...), mida tarvitasin ca neli kuud. Lõpetasin tablettide võtmise, kuna olin/olen veendunud, et pillides sisalduv progestiin avaldab pideval tarvitamisel organismile kahjulikku mõju (rasestumatust).
Pärast ravi katkestamist jäid päevad ilusti "käima" (kuid ei tea, kas ovulatoorsed, sest pole ov.testi teinud) ja kõik näis korras olevat.
Nüüd aga on tekkinud uus mure - hirsutism :( (tsükkel on aga endiselt korras).
Arvatavasti on androgeenide tase ikkagi tõusnud ja raviks määrataks taas pille. Mina aga ei soovi koos vajalike hormoonidega ka progestiini süüa...
Kas leidub madala östrogeenisisaldusega tablette, mille koostises pole progestiini?

Murelik 20aastane neiu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kas oskate mulle selgitada, miks Teie arvates progestiin rasestumatust tekitab? Ma arvan, et Teie puhul tekitavad rasestumatust (kui Teil sellega tõepoolest probleemi on) ikka androgeenid.
Pille on igasuguseid, kuid liigse androgeenide taseme korrigeerimiseks kõik ei sobi. Oluline on teada, kui kõrge on Teie organismis androgeenide tase (karvakasv võib olla suhteliselt rikkalik ka normaalse hormoonsisalduse juures) ja kas tsüklid on ovulatoorsed või mitte. Ilma selle infota head nõu anda ei saa.
Soovitan oma probleeme julgelt arutada oma günekoloogi või endokrinoloogiga. Kindlasti leidub Teile sobiv lahendus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.