kehakaal ja liigne väsimus 06.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 31a naine, 2a lapse ema. Minu pikkus on 172cm, kehakaal enne rasestumist oli 55 kg, peale sünnitust stabiilselt 51-52kg. Söön kõike piiranguteta, ainult väga rasvased toidud mulle eriti ei istu (pekine seapraad vm). Arvan, et olin ka enne sünnitust üsna kergesti väsiv, kuid nüüd eriti. Nt. pool tundi lapsevankri lükkamist mõjub nii, et süda peksab ja silme eest on must.Talvel külmetan pidevalt ja suvine palavus mõjub väsitavalt ja uimastavalt. Söön iga paari tunni tagant, muidu lähvad "põlved nõrgaks". Kohe ootab ees tööleminek, tahaks teada kuidas oma koormustaluvust tõsta? Perearst soovitas süüa kaloririkkaid toite, tegi vereanalüüsid, mis olid korras ja küsis kas ma soovin minna endokrinoloogile, kuid mõned aastad tagasi Tartus ülikoolis õppides olen seda juba teinud ja midagi ei avastatud. Kas peaksin seda nüüd siiski uuesti tegema? Või ehk hoopis dietoloogi poole pöörduma (perearst ei pidanud seda vajalikuks)?
Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui toitute niigi normaalselt ja ei piira ennast milleski, ei usu ma, et söömisega tugevamaks saaksite. Samas ei oska ma Teie kirjast ka ühtegi viidet endokriinhaigusele välja noppida. Võib-olla oleks hoopiski mõttekas teha koormustest, millega oma koormustaluvust täpsustada ja selgitada, kes koormus toob esile häireid südame töös. On võimalik teha ka nn. kardiopulmonaalset koormustesti koormusastma väljaselgitamiseks. Kui midagi muud ei selgu, võiks tõepoolest ka uuesti endokrinoloogi juures ära käia. Arutage oma muret veelkord perearstiga. Mõnikord võib kroonilist väsimust põhjustada ka depressioon.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.