puberteet 15.04.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist!
Saan poole aasta pärast juba 16. Mul ei ole veel menstruatsiooni alanud. Kaenlaalused karvad ja häbemekarvad on olemas, kuid rinnad puuduvad täiesti. Rinnanääret pole olemaski. Kaalun 41 kg, 164cm pikk. Söön korralikult, kuigi vastunäidustatud on piim ja kõik piimatooted. Võtan kaltsiumitablette.
Tahaksin kaalus juurde võtta, kuid lihtsalt ei tule need kilod kuidagi.
Miks mul rinnad ei arene? Millal mul hakkab menstruatsioon? Kas peaksin kuhugi uuringutele minema?Palun aidake!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Iseenesest ei pruugi midagi valesti olla ja Teie suguline areng võib-olla lihtsalt hilisem. Kindlasti on probleemiks madal kaal. Menstruaaltsükkel käivitub spontaanselt siis, kui naise organismi rasvasisaldus on piisav, et kindlustada potensiaalseks raseduseks ja imetamiseks vajalik energiavaru - europiidsetel naistel ca 45kg. Rasvkoe vähesuse tõttu on ka rinnad väikesed. Samas soovitaksin siiski endokrinoloogi kogenud pilgu alt läbi käia, et sugulist küpsust adekvaatselt hinnata ja vajadusel ka hormoonanalüüsid teha. Kurtke oma muret esmalt perearstile, kes suunab Teid lasteendokrinoloogile Tallinnas või Tartus. Olen päris kindel, et perearst saatekirja andmast ei keeldu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.