pärilik haigus 21.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kas diabeedi tekkimisel on osa ainult pärilikkusel või võib seda soodustada ka see, kui liiga palju süsivesikuid tarbida? Minu suguvõsas esineb sellist haigust, kuigi mitte otseselt vanematel. Oleks mul mõistlik piirata magusa söömist?
22-aastane naine.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Otseselt magusatarbimine suhkurtõbe ei tekita. Pikemas perspektiivis soodustab ülemäärane kiiresti imenduvate süsivesikute tarbimine kehakaalu tõusu, see omakorda suurendab insuliinresistentsust ja keskeas võib pikaajaliste protsesside tulemusena tõepoolest suhkurtõbi ilmestuda.
Teie eas ja normaalse kehakaalu juures päriselt magusast loobuma ei pea. Soovitav on järgida üldiseid tervisliku toitumise põhimõtteid ja liikuda/sportida, et saadud energia ka kulutada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.