Kas probleem kilpnäärmes 13.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 26 aastane naisterahvas, viimase aastaga on kehakaal tõusnud üle 10 kg, nendest viimased viis kahe kuuga. Toidumenüüs ei ole ka muudatusi olnud et võiks asi selles olla. Liitusin suvel ka kaalujälgijatega aga tulemus oli 2 kuuga miinus 400 grammi. Olen juba aastaid toitunud tervislikult ja külmkapis on lahjad vorstid-juustud-piimad ning palju puuvilja. Lisaks käin vesiaeroobikas kaks korda nädalas ja ujumas. Ja tulemust ei kuskil. Lisaks meeletu väsimus kogu aeg - töö samas väsitav ei ole. Elukaaslase väitel pidin öösiti köhima ja tihti ärkan ise ka üles et võtta lonks juua - veepudel peab kogu aeg kõrval olema. Hommikuti on hääl ära.
Mu isa õel avastati umbes aasta tagasi kilpnäärme alatalitlus ja tal olid sarnased muutused kehakaalus.
Kas endokrinoloogi juurde tulekuks peaks omama perearsti saatekirja või saab ka niisama?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitaksin pöörduda esmalt perearsti poole ja teha üldanalüüsid. Öine köhimine ei ole küll kilpnäärme alatalitluse tunnus, pigem viitab kopsuhaigusele. Ka hommikused häälemuutused ja pidev väsimus ei sobi hästi kilpnäärmehaiguse juurde (kilpnäärma alatalitluse korral tekkiv häälemuutus on püsiv ja tekib üksnes raskekujulise alatalitluse korral). Rääkige perearstile ka oma õe kilpnäärmehaigusest ja oma kaaluprobleemidest. Tõenäoliselt kontrollib perearst ka Teie kilpnäärme talitlust või suunab endokrinoloogi vastuvõtule. Endokrinoloogi tasulisele vastuvõtule saab pöörduda ka ilma saatekirjata nii Tallinnas kui Tartus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.