Mure kilpnäärmega 03.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma kilpnäärme pärast. Minu perearst suunas mind erialaarst vastuvõtule kus selgus, et kilpnääre on väga palju suurenenud. Kuid kui ma läksin vastuse järgi ütles arst teil ei ole midagi viga ja ta arvas, et ka minu emal ja õel ei ole midagi viga (perearst lisas saatekirjale, et perekonnas esineb kilpnäärme haigust ja nad saavad ravi) ning üldse pidin ma ta aega raiskama. Ja saatis mu minema. Kuid nüüd pool aastat hiljem on kilpnääre veelgi suurenenud igal neelatamisel häirib. Käisin ka südame arsti juures. Koormustesti tulemusel oli normis vä. südamepekslemine. Soovitati võtta q10 t ja kindlasti minna kilpnäärme arsti juurde sest juba pealevaatamisest piisas et aru saada et olevat haige. Mul on ka rida teisi häireid mis võiksid sellega seotud olla :kõhulahtisus, kaalutõus, kole kuivnahk, juuksed on liiga lahti, meeletu higistamine, külma lained, pearinglus, iiveldus tunne väga tihti, uimasus, ma ei talu absoluutselt erdat päikesevalgust, mens. tsükli häired ja ma ei talu beebibille. Mis võik olla mul viga? kas need võivad olla tingitud kilpnäärmest?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvan siiski, et pealevaatamisest kilpnäärmehaiguse diagnoosimiseks ei piisa. Vaja oleks teha hormoonanalüüs kilpnäärme talitluse hindamiseks ja ultraheliuuring suuruse kindlaks tegemiseks. Kui mõlemad on korras, on kõik korras. Kui ühe või teise osas esineb kõrvalekaldeid, tuleb võimalusel ravida.
Vaevused on Teil väga vastukäivad - kole kuiv nahk ja samas meeletu higistamine, kõhulahtisus ja kaalutõus... Nende alusel küll kilpnäärme talitluse üle otsustada ei saa. Seega tulebki appi võtta objektiivsed uuringud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.