kõrgenenud veresuhkur 17.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Teie vastused küsimustele julgustavad ka mind küsima.Mul tehti vereproov veeniverest ja avastati et suhkur oli 8,5. Arst käskis dieeti pidada ja sellega asi piirduski.Konsulteerisin ka kohaliku endokrinoloogiga kes samuti käskis uurida vastavat kirjandust ja ka 5 kg alla võtta. Olen 65 a. naine 165cm pikk ja kaalun 76 kg. Muidugi olen ma ülekaaluline, aga kas see tõesti ongi ainuke tegur mis veresuhkru normi viib?Mul oli võimalik ka ise kodus veresuhkrut mõõta.Tegin tühja kõhuga ja oli 6,2. Tund peale sööki (kartulipuder ja klaas piima) oli 9,7. Muid kl. tunnuseid pole suukuivamine ja suurenenud janu ka mitte. Ainult tihti on hakanud seletamatu lihasvalu, nagu hakkaks gripp tulema.Pissil käin juba mitu aastat tihemini,kuigi arvan et selles eas naised teevad seda vist paljud.See oleks päeval4-5 korda ja ka öösel3-4 korda.Nüüd pean siis dieeti, ei söö magusat ega ka rasvast toitu ja kahjuks lõppesid mul testribad(milliseid meie apteekides saada pole, kuigi aparadi ostsin Tallinna lastekodu tn apteegist alles a.tagasi) Kas ja kui kaua aitab selline dieet siis suhkrut normis hoida ja kas tablette pole vaja sööma hakata ja kui seda teha,siis kas neid peab eluajaks sööma jääma-või ainult siis kui suhkur on kõrge? Ma tänan teid juba ette !

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Et otsustada dieetravi efektiivsuse üle, tuleb veeniverest määrata glükeeritud hemoglobiin (kolme kuu keskmise veresuhkru näitaja). Kui see on alla 6,5%, võite jääda pikemaks ajaks dieetravile ja tablette pole esialgu vaja. Kõrgema väärtuse puhul tuleks alustada tablettraviga (Teie puhul metformiiniga). Üksikud veresuhkru mõõtmised peegeldavad antud hetke olukorda ja nende alusel on raske teha pädevat otsust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.