Klatsiumi üleküllus veres 13.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Mure on järgmine: emal on tugev luudehõrenemine ning kui arst tahtis rohtu määrata ja võttis vereproovi avastati, et veres on kaltsiumi üleküllus. Edasi saadeti kilpnäärne pärast arsti juurde - probleem pidavat olema kõrval kilnäärmes. arsti juures käidud, öeldi, et sellel kilpnäärmel pidavat olema peal healoomulised kasvajad, mis põhjustavad seda kaltsiumi üleküllust, ning need tuleb ära lõigata.Kahjuks ei leia ma internetist infot selle kohta, sisestades ostingusse lihtsal Ca üleküllsus või kilpnääre - kuidas ma internetist selle kohta infot leiaksin(kas on ehk mõni ladinakeelne nimetus sellel haigusel)? Palun, kas te oskate öelda millega nüüd tegemist on, kas see lõikus on väga ohtlik ja kas tegemist on väga ohtliku haigusega?
Aitähh teile info eest ette!
Väga murelik küsija.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie emal on tegemist tõenäoliselt kõrvalkilpnäärme adenoomiga (healoomulise kasvajaga), mis põhjustab hüperkaltseemiat (kaltsiumi taseme tõusu veres). Seisundit nimetatakse hüperparatüreoosiks ja operatiivne ravi on siin valikmeetodiks (teised ravimeetodid on väheefektiivsed). Peale lõikust (tegemist ei ole raske operatsiooniga), on emal head võimalused täielikult tervistuda. Seega soovitan lõikusega nõustuda. Selliseid lõikusi tehakse Tartu Ülikooli Kliinikumi Kirurgiakliinikus ja Ida-Tallinna Keskhaigla kirurgia osakonnas, kus on vastavat lõikustehnikat valdavad kogenud kirurgid.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.