türoksiini imendumine rinnapiima 04.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Põen hüpotüreoosi ja võtan regulaarselt Levotüroksiini. Kas nimetatud ravim võib imenduda rinnapiima? Paarikuusel lapsel on mõningane treemor kätes, punnitab sünnist alates silmi (nii et silmavalged paitavad) ja vaatamata sellele, et rinnapiima on piisavalt ja laps sööb 10-11 korda ööpäevas, on kaaluiive tagasihoidlik.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Levotüroksiin on asendusravim, et hoida Teie organismis kilpnäärmehormoonide taset normi piires. Seda ta ka teeb ja kui võtate levotüroksiini õiges annuses, on Teie kilpnäärmehormoonid korras nagu teistelgi imetavatel emadel. Teil pärineb veres ringlev hormoon tabletist, tervetel emadel nende oma kilpnäärmest. Ongi kogu vahe.
Kilpnäärmehormooni võib verest rinnapiimaga lapse organismi teataval määral sattuda, kuid kui hormoonide tase on korras, ei satu seda sinna ülemäära. Lisaks kontrollitakse Eestis kõigi vastsündinute kilpnäärmehormoonide taset 3.-5. elupäeval. Kõrvalekallete puhul võetakse vanematega ühendust ja korraldatakse täiendavad uuringud. Seega arvan, et Teie lapse probleemid pole seostatavad levotüroksiiniga. Igaks juhuks arutage oma kahtlusi pere- või lastearstiga, võib-olla on midagi muud viltu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.