Rasvumine 02.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 38 aastane ning eluaeg ülekaaluga võidelnud ja kaloreid lugenud, aga ometi ülekaalus olnud ning nüüd on seda ligi 30 kg. Perearst suunas endokrinoloogi vastuvõtule, kes andis mulle nõuandeid dieediks ning kirjutas välja reductili tabletid. Ma olin kergelt segaduses ning tahtsin teada, et kas ei peaks enne hormonaalseid uuringuid tegema või kilpnääret uurima, sest mu emal on kilpnäärmega tõeliselt hädas. Arst vastas, et raha uuringuteks pole ning hormonaalsed uuringud on väga kallid. Mul on kõrgenenud vererõhk 140/90 ja ma ei tea, kas peaksin nüüd need tabletid välja ostma või ei, soodustust neile ilmselt ei ole ja ma olen töövõimetuspensionil hetkel pärast diski prolapsi operatsiooni.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie emal on olnud kilpnäärmehaigus, võiks kilpnäärmeuuringud ükskord tõepoolest teha, sest näiteks autoimmuunsete kilpnäärmehaiguste suhtes eksisteerib pärilik eelsoodumus. Selleks võiks perearst suunata Teid plaanilises korras endokrinoloogi vastuvõtule. Samas ei usu ma, et kilpnääre saaks kuidagi olla Teie ülekaalu põhjuseks.
Reduktiili suhtes peate ise otsusele jõudma, kas Teie rahakott sellist kaalulangetamisviisi kannatab. Olete suhteliselt noor ja vererõhk ei ole nii kõrge, et see oleks ravimile vastunäidustuseks. Samas on madala kaloraazi jälgimine ja tervisesport loomulikult odavamad. Liiati tuleb kaloraazi jälgida ka reduktiili võttes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.