Kellele antakse kasvuhormoone? 30.01.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kuidas jõutakse otsusele, et lapsele(noorele inimesele) võiks anda kasvuhormoone? kui neid üldse nii saab nimetada, ma pole tegelikult kursis üldse.
kas on mingi kindel vanus, kaal, pikkus, kus selleine asi kõne alla tuleb? kas selle otsustvad perearst, endokrinoloogiga koos? kas see on poistel ja tüdrukutel erinev? meie peres on poiss,kes viimase aastaga pole enam kasvanud,, vanus 17.5. sellest ka huvi.
Aitäh igatahes!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kasvuhormoonravi kujutab endast kehavõõra valgu nahaalusi süstimist 3 korda nädalas, mis kestab aastaid. Tegemist on patsiendile suhteliselt ebamugava ja rida olulisi kõrvaltoimeid omava raviga (allergia, liigasvalud, tursed jne.), mistõttu tehakse seda üksnes neile lastele, kellel on tõestatud kasvuhormoonivaegus. Ravi vajaduse üle otsustab endokrinoloog spetsiaalsete hormoontestide alusel ja kasvuhormoonravi saavad lapsed on pideva endokrinoloogilise järelvalve all. Haigekassa kompenseerib kasvuhormoonravi 100%-liselt alla 18-aastastele. Täiskasvanutele Eestis sellist soodustust pole.
Kui Teie poeg on lühikasvuline ja kasv on lisaks peetunud, soovitan paluda perearstilt saatekirja endokrinoloogi vastuvõtule. Kõigepealt vajab selgitamist, kas kasvupeetuse aluseks võiks olla mingi hormonaalne kõrvalekalle.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.