mida tähendab mehe jaoks haige kilpnääre? 24.01.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

mida kilpnääre üldse kasulikku teeb, ning mida toob endaga kaasa arsti juures teada saamine, et kilpnääre on haige?
On see eluohtlik?
Olen 25 aastane meesterahvas.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnääre on üks endokriinorganitest s.t. ta mõjutab organismi tervikuna mitte niivõrd otseselt, vaid tema poolt toodetud hormoonide kaudu. Kilpnäärmehormoonidel on organismis palju ülesandeid - näiteks reguleerivad nad organismisisest soojatootmist, et säilitada püsivat kehatemperatuuri mistahes välistingimustes. Kilpnäärmehormoonid mõjutavad südametööd, eekõige löögisagedust, muutes südamelihase tundlikkust neerupealiste säsi hormoonide suhtes. Oluline osa on kilpnäärmehormoonidel ka lapse organismis, nii füüsilises kasvamises kui vaimses arengus.
Kui kilpnääre on haige, toob see kaasa vajaduse haigust ravida. Enamus kilpnäärmehaigusi on õnneks hästi ravitavad. Potentsiaalselt eluohtlik on kilpnäärmevähk, ka ületalitlus võib osutuda kaudselt eluohtlikuks eakatele ja haige südamega patsientidele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.