ala- või ületalitus 18.01.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 64-aastane naine. Üsna pikka aega olen tundnud südamepekslemist
rahulikus olekus, närviline ja vahel kurgus pitsitab, väsinud,tasakaal on
imelik - justkui ei tuigu, aga kuidagi ebaadekvaatne on olla - pea on
justkui juuste piirilt tuim. Need hädad on kuidagi periooditi - on vahel
ka üsna hea olla. Praegu on jälle paha. Südamel on mul klapirike, aga
kardioloog midagi hullu ei leidnud, kardiogramm korras. Vereanalüüsi
põhjal suunas endokrinoloogi konsultatsioonile, sinna saan alles 16.veebr.
Iiveldus on ka olemas ajuti.Kui on hea olla, on ka isu hea.Kaal enam-vähem.
Loen küsimusi-vastuseid - sümptomid oleks nagu vastavad ületalitusele,
aga analüüsi TSH 7,23 vastaks nagu alatalitusele. Mis siis on?
Millised on alatalituse tunnused? Ja kuidas end ise aidata, kuni arstil
aega saab olema?

Ette tänades vastuse eest

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Võite rahulikult oma vastuvõtuaja ära oodata. Teie vaevused ei ole tõenäoliselt üldse kilpnäärmega seotud. TSH 7,23 on minimaalselt tõusnud ja välistab ületalitluse. Samas ei ole tegemist ka veel sellise alatalitlusega, mis mingeid vaevusi põhjustaks. Endokrinoloog teeb korduva vereproovi teiste kilpnäärmehormoonide määramiseks. Tõenäoliselt on tegemist kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga ja see kas ei vaja üldse ravi või piisab väikesest türoksiini annusest algava alatalitluse korrigeerimiseks.
Pigem võib olla tegemist ärevushäire või depressiooniga. Võiksite oma muredest perearstile kõnelda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.