suur ülekaal 15.01.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 27-aastane naine.Kogu oma teadliku elu olen olnud hädas kaaluga.
Pärast laste sündi läks asi eriti hulluks.Praegu on kaal natuke üle 100 kg.
Olen üritanud erinevaid dieete,Kaalujälgimist jne.Kui olen juba paar tundi ilma söömata hakkab väga paha-pea käib ringi jne.Mida peaks tegema?
Ette tänades Marju

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kallis Marju! Dieeti ei ole mõtet "üritada", tervislikult tuleb toituda kogu elu (s.t. ilma söömist piiramata Teil normkaalus püsida ei õnnestu).
Oli, mis oli, alustage täna! Hommikuks väike taldrkutäis putru (v.a. riisi-või mannapuder) ja tomativõileib. Kõrvale suhkruta must kohv või tee. Lõunaooteks "light" jogurt ja paar soolast küpsist. Lõunaks taldrikutäis suppi ja võileib. Juurde klaas piima või keefiri. Õhtuooteks 2 õuna (pigem kodumaiseid). Õhtusöögiks kana või kala rohke salatiga ja ilma kastmeta.
Edaspidi varieerige oma toiduvalikut arvestades ööpäevaseks kaloraaziks 1400-1600 kcal ja kasutades igas raamatuletis ja naisteajakirjas saadaval olevaid saleneja retsepte ja toitumissoovitusi.
Lisaks mõned lihtsad reeglid:
1. Magus toidust välja! Magusa söövad meeleldi Teie eest ära lapsed.
2. Laste järele jäetud toitu Teie ei söö (las teeb seda abikaasa).
3. Jooge vett, suhkruta teed, kohvi, 2,5%-list piima, keefiri! Mahlad ja karastusjoogid on laste jaoks! Õlu on meeste jook, veini võtke 1 klaas tähtpäevadel.
4. Juust olgu "light", viinerite ja sardellide asemel sink, sealiha asemel kala või kana.
5. Süüa tuleb 5 korda päevas (ooted!) köögis laua taga. Elutuppa toitu ei viida ja teleri ees ei sööda.
6. Kui vähegi aega ja võimalust on, veetke nädalavahetused õues (mütake koos lastega kelgumäel, jookske võidu jne). Kui võimalust, võtke paar korda nädalas tunnike enda jaoks ja suusatage, tehke kepikõndi või minge sõbrannaga ujuma ja sauna.
Ja kõige tähtsam - see kõik hakkab Teile meeldima ja nii elate kogu ülejäänud elu. Alernatiiviks on enneaegselt vananev tujutu ja lõõtsutav rasvarull, kelle peamisteks röömudeks on söömine ja teleri vaatamine. Valik on Teie!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Sapikivid ja ketogeenne dieet

Tere
Kas sapikivide olemasolu korral tohib üldse pidada ketogeenset dieeti? Ei ole seda veel teinud aga kuna ülekaal on suur, siis on soov hakata sööma ketogeense dieedi eeskujul.
Ette tänades

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ma ei ole kahjuks dieedispetsialist ja kuna diabeetikutele "ketogeenne dieet" ei sobi, pole mul sellega mingit kogemust. Ehk oskab gastroenteroloog (mao-soolearst), kelle kompetentsi kuulub ...

Loe edasi

ülekaal

mul on tõsine mure olen ülekaalus pärast esimese lapse sündi tuli pool kehakaalust juurde nüüd on sellest möödas 11 aastat kaal on ikka kahekordne pöörduks arsti juurde aga ei tea kust alustada .perearsti ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, ega sellist arsti ei olegi, kes nn. terve ülekaalulise inimesega tegeleks. Endokrinoloogki selgitab üksnes välja võimaliku endokriinhaiguse olemasolu kaalutõusu põhjusena. Ja kui seda ...

Loe edasi

lapse ülekaal

Tere!
Palun väga abi ja nõu.
Tütar on 9 aastane. Ülekaal hakkas tekkima 4 eluaastast. Iga aastaga läheb asi hullemaks. Kõige suurem probleem on kõht, mis on ebaloomulikult suur. Kehahoiak on ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Pöörduge võimalusel dr. Ülle Einbergi poole Tallinna Lastehaigla konsultatiivses polikliinikus. Saatekirja annab perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: