poeg kasvab väga aeglaselt 04.01.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Minul on mure oma poja pärast,sellel kevadel saab ta 15a.vanaks,keegi võõras seda ei usu kui küsib kui vana poiss on,sest ta on väga väikest kasvu (1m 53cm/38kg).Ise olen 1,67 ja mees on 1,85.Käisime 2002a endogrinoloogi juures ,kus tehti mingid analüüsid ja poiss pidi päris pika maa maha jooksma.Öeldi,et tuleb sporti teha,hästi süüa ja palju magada,küll siis kasvama hakkab.Seda kõike ta ka teeb,aga pikkust tuleb väga vaevaliselt juurde,samuti kaalu.Ta on ise ka õnnetu,et lühike on(klassis kõige lühem),õppeedukus on keskmine.Kas peaks uuesti endogrinoloogil käima,süda valutab,et äkki on ikka mingi kasvupeetus või mõni muu häda-haigus.
Vabandan väga,aga küsin,et kas on olemas ka mingeid ravimeid mis võiksid kasvu kiirendada?
Tänan Teid

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan uuesti lasteendokrinoloogile pöörduda. Tõenäoliselt ei leitud Teie pojal 2002a. kasvuhormoonivaegust (jooksutesti tehti just selle selgitamiseks) ja loodeti, et koos puberteediga tuleb ka kasvukiirendus. Kui seda siiski pole saabunud ja tõenäoliselt on ka suguline areng eakaaslastest maas, oleks soovitav uuesti eriarsti nõu kuulata. Mingeid ravimeid iseseisvalt tarvitada ei soovita. Loodan siiski, et tegemist on terve lapsega ja ka kasvuprobleem tulevikus laheneb.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.