Insuliin/thyroksiin-sportlasel 19.12.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

et kui kasutada l-thyroxini või T-3 rasvapõletamise eesmärgil ja ainevahetuse kiirendamiseks kas on ka oht et pärast kuuri oma kilpnääre muutub laisaks ja ei tööta enam endiselt- toodab vähem hormoone, ja pärast ainevahetus veelgi aeglasem, või ei mõjuta?
ja teiseks kui terve inimene kasutab insuliini(raskejõustiklane lihasmassikasvatamiseks) kas siis kõhunääre võib laisemaks muutuda ja vähem insuliini hakata tootma-oht suurem suhkruhaiguseks pärast kuuri on?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arstina ei tahaks heaks kiita ei türoksiini ega insuliini kasutamist tervel inimesel mingite psudoeesmärkide saavutamiseks.
L-türoksiinist ainevahetuse kiirendajana on tõenäoliselt lihtsalt vähe kasu, sest organismi regulatoorsed süsteemid kõlastuvad kiiresti ümber ja kilpnäärme omatoodang väheneb samavõrd, kui kõrvalt hormooni juurde võtate. Õnneks on see mõju enamasti pöörduv. Kui türoksiini võtmise lõpetate, taastub kilpnäärme talitlus endises mahus.
Insuliin on märksa ohtlikum. Ka terve inimese puhul võib insuliin tekitada raskeid hüpoglükeemisi reaktsioone (veresuhkru langus liiga madalale), eriti koos füüsilise koormusega. Lisaks kaalutõusu soodustav toime ja võimalik ateroskleroosi kiirendav toime.
Ei saa küsimata jätta, milleks Teile seda kõike vaja on ?! Imestan sageli, et noored inimesed ei oska rõõmu tunda tervisest ja spordist, normaalselt talitlevast tervest kehast. Milleks kahjustada oma organismi mingite rumalate eksperimentidega, kui vananemine teeb seda tasapisi niikuinii. Olla terve ja elada täisväärtuslikult on rõõm ka 40- ja 60-aastaselt. Paraku peame meedikutena sageli kokku puutuma "spordi" poolt selleks vanuseks sandistatud inimvaredega.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.