ületalitusest-alatalituseks. 13.12.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Jaanuaris on mul plaaniline kilpnäärme radiojoodravi, kuna haigus on olnud ägenemistega ja pole allunud tabletiravile. Seoses sellega otsustas minu raviarst kiiritusravi vajalikuse. Olen seda pikalt edasi lükanud ja lootnud, et asi paraneb. Olen loomulikult aegajalt selline unustaja ka ja olen unustanud mitmel korral tableti võtmata. Olen seda ka oma raviarstile öelnud.
Usaldan oma arsti arvamust, et ravi on vajalik, kuid pole sisimas jõudnud saada vastuseid kõikidele kõhklustele mida see muutus(kiiritusravi) minus kaasa toob. Positiivseid tegureid tundub olevat palju kuid samapalju on hirme. Kui tavaliselt ilmneb kilpnäärme ületalitus järsu kaalulangusega, siis minul vastupidi tõusis kaal 6 kilo 1 kuuga. Jäid ära päevad ja pulss ja vererõhk on kiired(mis on iseloomulikud sellele haigusele),langes välja palju juukseid (nüüdseks on kõik juustega ok)
Kas oskate öelda,mis saab minust edasi. Küsin seda,et saada arvamus erinevatest kanalitest ja teha lõplik otsus. Sest tervis ja hea enesetunne on mulle üliolulised. Samas tunnen, et olen hirmust kange.
mõtted on muudkui selle juures ja mure suur. Peale ravi tekkiva alatalituse puhul langeb ilmselt vererõhk (mis mul enne haigust oli niigi madal) 90/60-le.Õletalitusega tarvitan prpranoli,et vererõhk oleks normaalne, kui seda ei võta siis on rõhk kõrge ja pulss ka ikka seal 100 ja üle. Kõrge rühuga on ka iiveldamised ja tugev peavalu tavalised. Plaanis on saada ka kolmas laps(hetkel neid 2... 7 ja 3 aastane).Mitte küll kohe, kuid ütleme hiljemalt 30 eluaastal.Millised on ohud?
Kas oskate jagada veel mingit väärtusliku infot, mida Teie arvates teadma peaksin ... plussid ja miinused ja kõik muu.
Suurimate tänudega ja Toredat Jõuluaega soovides,
26 aastane naisterahvas Tallinnast.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Radiojoodravi on maailmas tehtud kilpnäärme ületalitluse korral üle 50 aasta. Seega on kogemus sel alal üsna suur.
Selle raviviisi populaarsus seisneb mugavuses patsiendile. Kogu ravi seisneb ühe kapsli neelamises ja mistahes kõrvaltoimed on väga harvad. Ka teiste organite poolt saadav kiirguskoormus on väike (näiteks munasarjad saavad kiirgusdoosi, mis on võrreldav soole röntgenuuringul saadavaga). Ravi tulemuseks on püsiv kilpnäärme alatalitlus, mis on asendusraviga (L-türoksiin) suhteliselt kergesti adekvaatselt kompenseeritav.
Peale radiojoodravi ei soovitata 6 kuu jooksul rasestuda. See on ka mõistlik, sest esimese poole aasta jooksul võib hormoonide sisaldus veres veel suurtes piirides kõikuda. Kui alatalitlus on välja kujunenud ja asendusravi annus parajaks timmitud, võib julgesti juurdekasvu peale mõelda.
L-türoksiini tuleb korraldatud annuses võtta kogu elu ja kord aastas tuleb teha hormoonuuring annuse adekvaatsuse hindamiseks. Samas pole edaspidi kilpnäärmehaiguse ägenemist enam karta.
Tõenäoliselt mööduvad koos ületalitlusega ka kõik sellest põhjustatud vaevused. Mida teeb Teie kehakaal, on raske ennustada. Tavaliselt kaasub ainevahetuse kiire aeglustumisega peale radiojoodravi mõningane kaalutõus (kuni 10kg), kuid hiljem kaal normaliseerub tasapisi. Tõenäoliselt taastuvad ka Teie haiguseelsed pulsi ja vererõhu väärtused.
Seega soovitan Teil oma ravi lõpule viia ja edaspidi nii harva arstidega kohtuda kui vähegi võimalik.
Julgust ja meeldivaid jõulupühi soovides,
dr. Anu. Ambos.