kilpnäärme ületalitluse oht 21.11.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin perearstil, kaebuseks viimase 2 kuu jooksul halvenenud näonahk. Nahk on täis suuri sõlmelisi (mittemädaseid) punne. Arst kirjutas välja retsepti Jeanine rasestumisvastastele tablettidele, kuid lasi teha ke veenivere analüüsi. Tema sõnutsi olen kaalus kaotanud (külastan arsti max. kord aastas, kuidas tema seda kaalukaotust määrab, jääb arusaamatuks), samuti oli vererõhk 150/90 (arsti juurde kiirustasin ning sain kohe kabinetti, kus siis rõhku mõõdeti). Samuti olen viimasel ajal rohkem higistanud, ning treeningul olen täheldanud keksmiseks SLS-ks 150-160 (vanus 24, naine), ja puhkeasendis 75-80 l/min. Arst kahtlustas mingit kilpnäärme häiret, kuid kas selline vererõhk ja naha seisukord ning treeningpulsid võivad olla seotud lihtsalt stressi ja depressiooniga? Kas peaksin analüüsivastuseid hirmuga ootama?
Vastust ootama jäädes Terje.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
On teretulnud, et perearst Teie muret tõsiselt võttis ja Teile analüüsid määras. Teid nägemata on raske öelda, kas oletusel kilpnäärmehaigusest võiks olla alust. Oodake uuringute vastused rahulikult ära. Karta pole siin midagi. Kui ka peaks selguma, et tegemist ongi kilpnäärme ületalitlusega, on see täiesti ravitav.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.