rasvumine 21.09.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 25 aastane naine, kaalun 116kg ja olen 172cm pikk. Olen üldiselt lapsest peale priske olnud, kui kõrgkooli läksin(80kg)tegin kaalujälgimist,võtsinalla 22kg 3,5 aastaga. Tööle asudes hakkasin kaalus uuesti juurde võtma, enam püsivust ei jagunud, et pidada diieti, sest töö on raske (töö vastavalt graafikule 12h või 24h). Olen pidanud ka pärast tööle asumist erinevaid dieete, aga tulutult, kõik on tagasi tulnud ja lisaks veel. Nüüdseks olen kahe aastaga juurde võtnud juba 36kg. Pean tunnistama, et söömine on minu nõrk külg ja magusat armastan ka. Kaalujälgimisse enam minna nagu ei tahaks, pole enam usku. Olen ka teinud kilpnäärme analüüsid ära, normis olid. Vererõhk on ka viimasel ajal kõrgem 140/90, samuti on raske treppidest juba liikuda, ajab hingeldama.Andke palun nõu, mida võiksin teha, et hakata jälle kaalust alla võtma, kuidas toituda. Kas on mingeid ravimeid mis hõlbustaksid minu teekonda?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt tuleb leida endas uus motivatsioon kehakaalu langetamiseks, olgu see kena välimus või hea tervis. Aitab kaasa, kui koos Teiega peab dieeti (toitub tervislikult) ka abikaasa või sõbranna. Saab kogemusi vahetada ja teineteisele kaasa elada, tekib ka väike võistlusmoment. Teie vanuses on liikumine kaalulangetamise abinõuna kõigiti kohane - seega trenn 2-3 korda nädalas (vesiaeroobika, ujumine, tants jne. jne.).
Magus visake menüüst välja. Uskuge, mida vähem seda sööte, seda vähem tahate. Kui suudate kuu aega maiustusteta vastu pidada, võite kommilettide vahel juba üsna ükskõikselt kõndida. Kui soovite maiustada, sööge puuvilja. Mõned õunad, melonid, kiivid võiksid kodus pidevalt käeulatuses olla. Jooge mineraalvett (millist iganes), suhkruta teed, 2,5%-list poepiima, keefiri, petti. Loobuge igasugustest karastusjookidest (ka puuviljamahladest).
Sööge kindlasti vähemalt 4 korda päevas ja võtke selleks aega. Lihasaadused ja juustud valige "light" märgistusega. Keeduvorsti asemel sööge sinki, viinerite-sardellide asemel kala. Iga toidukorra juurde toorsalat!
Kaalulangus ei tohi olla kiirem kui 1-1,5kg kuus. Samas peate leppima tõsiasjaga, et uus tervislik eluviis jääb kestma kogu ülejäänud eluks. Kui pöördute maiustustuste ja rammusate toitude juurde tagasi ega püüa liikuda, tulevad kaotatud kilod tagasi.
Ravimitest võiks teid uue elu alustamisel aidata reduktiil, mis pärsib ajus isukeskust. Täpsemat infot selle kohta saate perearstilt, kes võib ravimit ka välja kirjutada.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kas mul on autoimmuune hepatiit kui Triglütseriide on 724mg/dl ning olen 2 astme Diabeetik?


Kas mul on autoimmuune hepatiit kui Triglütseriide on 724mg/dl ning olen 2 astme Diabeetik?
Kuidas saada normi NTFE Triglütseriidid halb kolesterool? Raviks on määratud Atorvastatini tabletid ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kas Teil on autoimmuunne hepatiit või mõni muu hepatiit või üldse maks haige, teeb kindlaks gastroenteroloog (mao-soolearst). Triglütseriidide kõrge tase iseenesest veel maksahaigusele ei viita. ...

Loe edasi

Tserebraalne rasvumine

Millised väljavaated on tserebraalse rasvumisega (entsefaliidijärgne ajukahjustus) inimesel, kelle KMI on 54, saavutada normaalkaal?

Madalakaloriline dieet (1300-1400 kcal päevas) ei ole erilisi ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Väljavaated on kesised. Soovitan uurida bariaatrilise lõikuse (maovähenduslõikuse) võimalusi. Selliseid lõikusi tehakse nii kõigis Tallinna haiglates, TÜK-is kui minu teada ka Pärnu Haiglas.
Loe edasi

Kas kilpnäärme probleem?

Tere! Olen suur, 145 kg inimene. Günekoloogil käies avastati piisavalt suur müoom, mida soovitati lõigata. Hirmust rääkisin, et mul pidev stress juba aastaid, nüüd viimasel ajal enam üldse ei saa, kui ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie probleemiks ei ole kilpnääre, vaid rasvumine. Kilpnäärmehormoonid on täiesti korras ja mingit ravi Teie kilpnääre ei vaja. Nii veresuhkru tõus, kõrge vererõhk, kui ka vedeliku kogunemine ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Mul on kilpnäärme alatalitlus. Ja söön thyroksin ravimit 2,25 ja ma ei saa kaalu kukkuma. Nüüd küsin ma, et kas müügil teist ravimit? Ja kui on, siis kui palju see maksab?
Aitäh

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks olete Te millestki väga valesti aru saanud. L-türoksiin ei ole kaalulangetaja. See, et L-türoksiini annus, mis normaliseerib Teie kilpnäärmehormoonid, kaalule ei mõju, näitab ainult, ...

Loe edasi

Rasvumine.

Olen 19 aastane tüdruk. Paar aastat tagasi oli kehakaal normis nyyd olen juurde võtt ligi 30 kilo ning olen proovinud erinevadi dieete, harjutusi, treeninguid midagi ei aita. Kaalun praegu ligi 100kilo:S ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan pöörduda oma murega kõigepealt perearsti poole. 30kg paari aastaga juurde võtta on tõepoolest palju ja tervisekontroll on igati mõistlik. Kindlasti kontrollib perearst ka Teie veresuhkrut ...

Loe edasi

TUGEV RASVUMINE!

OLEN 23.AASTANE 173CM JA KAALUN 122KG. PÜÜAN MITTE SÜÜA PÄRAST KUUT ÕHTUL AGA EI MIDAGI TOIMU.
KAS TE OLEKS NII HEA JA KIRJUTAKITE MULLE MINGI DIEEDI!OTSUSTASIN HAKATA KÄIMA KA KEPIKÕNNIL.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Kahjuks jääb toitumisnõustamiseks pelgalt kaalu- ja pikkusnumbrist väheseks. Kutsuksin teid siinkohal ikka vastuvõtule, et saada pisut enam aimu, mis põhjustel kaal on selliseks tõusnud (tel: ...

Loe edasi

rasvumine

Olen 39, N. Kehakaalu indeks on 51. Mulle on endokrinoloogi poolt pandud diagnoos hüpotalaamiline rasvumine. Kas on kuidagi võimalik kaalu alandada?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kaalu alandamiseks on mitu võimalust:
1. Madalakaloriline dieet
2. Isu pärssivad (reduktiil) või rasvade imendumist takistavad (xenical) ravimid
3. Füsioloogilise lahusega ...

Loe edasi

Rasvumine

Minu sõbrannal on 9.aastane tütar, kes kaalub ligi 70 kg. Samas see tüdruk teeb koolis sporti (jookseb, hüppab), tantsib, talvel suusatab, suvel ujub. Mida teha, kelle poole pöörduda?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kena, et muretsete sõbranna lapse pärast. Pöörduda tuleks ikkagi perearstile, kes vajadusel suunab edasi lasteendokrinoloogile.
Tervitades,
...

Loe edasi

ülekaal

Milliseid ravimeid võib endogrinoloog välja kirjutada naisele,kelle ülekaal (30kg)tekkis pärast kahte sünnitust.Ja kui efektiivsed need ravimid on?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt ei kirjuta endokrinoloog esialgu välja mingeid ravimeid, vaid teeb uuringud võimaliku endokriinse rasvumise välistamiseks. Kui selgub, et rasvumine pole tingitud haigusest, vaid ...

Loe edasi

sõlmiline kilpnääre ja rasvumine

Tere! Tegin kehakaalu testi ja sain kohutava tulemuse (rasvumine). Sõlmiline kilpnääre aastaid. Ülekaal samuti aastaid. Kas ma võiksin hakata kasutama Xenical või Xendos ravimit? Tänan vastuse eest.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt pole Teie ülekaalulisusel ja kilpnäärme sõlmelisusel mingit põhjuslikku seost. Kilpnääre võib põhjustada kaalutõusu üksnes alatalitluse korral ja sedagi mõõdukalt. Kui kilpnäärmehormoonid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: