kaalust 09.09.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tahaksin teada, kas kehamassi indeksit, millest igal pool nii palju kirjutatakse, saab usaldada? Selle järgi peaksin olema lausa haiglaselt ülekaaluline, kes ei jaksa ennast liigutadagi (olen 27a naisterahvas, 180 cm pikk ja kaalun vahelduva eduga 90-100 kilo - kui oma vannitoakaalu usaldada). Kui palju sellest kehakaalust võib mu luustik moodustada? Mul pole isegi kõhnemana (olen nooremana ka 75 kg kaalunud) olnud pilbaspeenikesi jalgu, jalanumber on üldse 43-44 ja pahkluud on kah laiad - seegi vist näitab, et kont on suht suur? Ega ma muidu siin halaks, lihtsalt olen hämmelduses - sest käin vahetevahel squashi mängimas ja ilmselt mu kehakaalunumbrit kuuldes üllatuksite, kui kiiresti ennast liigutada suudan, minust poole kergem kodanik igatahes ägab mu kõrval... Pole mul kunagi olnud raske liikuda. Aga muidu olen suur küll, ei saa salata - ülemisele otsale kannan rõivaid nr 42-44, alumisele 46-48. Üleüldse, tundub, et kogu rasv oleks nagu kogunenud allapoole vööd, sh ühtlaselt ka jalgadele... Muidugi võiksin kõhnem välja näha, aga samas olen avastanud, et paksuna pole ma nii närviline kui kõhnemana - eluga olen rohkem rahul, samas mitte oma kehaga... Aga kuna mul on vist ainevahetus laisaks jäänud aastate ja istuva tööga, pole kuigi kerge kaalu langetada, seda enam, et vähem süües kipub silme eest mustaks minema, vahel on tunne, et kui KOHE ei saa toitu, minestan. Tahaksin teada, kui ruttu mul tervis käest minna võib, kui kohe kaalu ei langeta? Kardan väga suhkruhaigust, kuna veresuhkur on vist mul nagunii kõikuv - olen lugenud midagi atsetoonilõhnast, kas see võib olla seesama, kui mul näiteks viimasel ajal ärgates on toas imelik magushapukas lõhn? Olen mures, aga samas ei tea, mida või keda usaldada ja kehakaalu pärast perearsti juurde vinguma minna tundub imelikuna, äkki mõtleb, et olen mingi hüpohondrik...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Võin Teid lohutada, Teie kehamassiindeks liigub 28-30 vahel, mis vastab küll ülekaalule, kuid veel mitte rasvumisele. Seega ei saa rasvtõbiseks s.t. haigeks Teid küll veel pidada. Kui ise ka eluga rahul olete ja kõike teha jaksate, mis siis viga ... Olete praegu noor ja kui piisavalt liigute, pole dieeti pidada vaja. Jälgige siiski oma kehakaalu. Aastate lisandudes kipub ainevahetus aeglustuma ja kaalu juurde tulema. Üle 100kg ei soovitaks kaalunumbrit lasta vaatamata Teie kõrgele kasvule ja suurele kondile.
Kui perekonnas on suhkruhaigeid, soovitan kord aastas veresuhkrut kontrollida. Atsetooni lõhn ilmub suhkurtõve raske dekompensatsiooni korral ja sellega kaasnevad teised tõsised vaevused. Teie puhul ma atsetoonilõhna esinemist küll tõenäoliseks ei pea.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.