Jatk kusimusele kilpnaarme alatalitus 24.08.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kirjutasin koik tookord uhte kirja, kuid nuud naen, et vaid pool kirjast on teieni joudnud.
Tahaksin veel teada, millest vois mul tekkida see autoimmuunne tureodiiit (mul avastati see kui olin 24a.)? Suguvosas on teada mul vaid, et isa poolsel vanaemal oli nooruses olnud kilpnaarme ULETALITUS, kuid ta oli selle valja ravinud mingi kiviga, mida tuli 6kuud maa all hoida ja siis 6 kuud kanda jne, kummaline, kuid see oli aidanud.
Mulle oeldi, et Hashimoto's on parilik ja see ei ole ravitav st eluaegne. Kas ma voisin siis selle saada oma vanaemalt, kellel oli uletalitus ja ravis valja? Ja kui mitte temalt, siis kust/millest vois see alguse saada?
Ja kui suur oht on minu lastel see endale saada? Esimesel pojal oli testid teisel elunadalal korras. Kas ja kuna peaks lastel neid teste kordama?
Teie vastust ootama jaades
Ariana

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Autoimmuunse türeoidiidi kujunemise täpsed põhjused ja mehhanismid on teadmata. Tegemist on päriliku veaga organismi immuunsüsteemis, mistõttu käsitleb immuunsüsteem kilpnäärme rakke kui kehavõõraid ja toodab nende vastu antikehi. Selline olukord võib viia nii üle- (Teie vanaema) kui alatalitluseni, samas võib talitlus ka kogu elu normis püsida. Parandada seda viga immuunsüsteemis veel ei osata. Kilpnäärme ületalitlus on sageli iselimiteeruv ja möödub iseenesest (nii läks õnneks Teie vanaemal), kuid viga immuunsüsteemis ei kao kuhugi. Ja just seda mõtles arst, kes väitis, et haigus on eluaegne. Ka Teie lapsed (eelkõige tütred) võivad selle vea pärida, kuid ilmsiks ei tule see enamasti kunagi enne puberteeti. Seega on mõtet kontrollida antikehade taset veres lastel alles hilises teismeeas.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.