poja pikkus 19.08.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu 15.a. poeg on mures oma pikkuse pärast - ta on praeguseks 166 cm pikk. Mina ei oska öelda, kas see on normi piires, ise arvan, et on. Kuna aga ta on sellises õrnas eas, siis see on tema jaoks probleem, kuna kõik sõbrad on kõvasti pikemad. Meie oleme abikaasaga mõlemad 170cm ringis, aga vanem poeg on 185 cm pikk ja 18 aastane. Tema kasvas varakult välja. Aga see 15.a. poeg kasvas kogu aeg aastas 10 cm, nüüd, viimasel aastal, on aga kasv vaid 5 cm. Kas on muretsemiseks põhjust? Kas on võimalik kuidagi teadlikult teha harjutusi - venitused vms, mis natukenegi aitaks kasvada? Usun, et ei ole, kuna igaühele on vist ikka oma mõõt antud ja kasvu soodustavaid tegureid ei ole. Kaalub ta 57 kg. Mis on selles eas eesti noorte keskmine kasv?

Tänan südamest vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie poja pikkus ja kaal vastavad eakohasele normile. Arvan, et muretsemiseks põhjust ei ole. Soovitan pojal tegeleda meelepärase spordiga, mingeid erilisi harjutusi pikkuskasvu kiirendamiseks ei eksisteeri.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.