diabeet ja ülekaal 17.07.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere dr. Ambos!

Olen 47-aastane naine. Noorena olin sale inimene. Kaal hakkas tasapisi tõusma pärast sünnitust 20 aastat tagasi. Praeguseks kaalun juba peaaegu 100 kg.
Kuna kahtlustan ainevahetushäiret, külastasin endokrinoloogi. Määrati veresuhkru näidud, mis olid järgmised: tühja kõhuga 6,5, tund pärast glükoosi 7,8, veel tund hiljem 5,7.
Määrati metformiini kuni 2 tbl päevas ja reductili 1 kapsel päevas. Unustasin seal ütlemata, et kasutan hetkel seroxati. Küsimus ongi nüüd selline, et kas need ravimid sobivad kokku?
Mulle tundub, et reductil mulle vist üldse ei sobi, sest mõjub und häirivalt ja üldse kuidagi imelikult, samas võtab jälle ära söögiisu ja kui saaksin seda kasutada, siis vist kaal langeks küll, ongi juba mõned kilod läinud.
Samas tunnen end tõesti halvasti ja kui veel arvestada, et seda rohtu tuleks võtta vähemalt 3 kuud, siis küll ei tea, kas suudan nii kaua vastu pidada. Ja võib olla tuleb kaalgi pärast jälle tagasi, siis on ju kogu ettevõtmine olnud päris asjatu, ainult raha on läinud ja ehk ka tervis veel kehvemaks nende kõrvalmõjude tõttu.
Mida küll teha, kas jätkata seda ravi või lõpetada ära? Palun Teilt vastust kui teiselt spetsialistilt, minu arst on praegu puhkusel, talt ei saagi küsida.
Ja metformiin, on sedagi selliste näitude puhul veel vaja? Pean ma seda nüüd terve elu jääma võtma? Kuidas teie soovitaksite mul kaalu langetada?

Kiri tuli pikk ja küsimusi palju, kuid oleksin Teile väga tänulik, kui saaksite vastata.
Toredat jätkuvat suve soovides Endla.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Glükoosikoormuskatsu järgi Teil suhkurtõbe veel ei ole (tegemist on tühjakõhu veresuhkru häirega s.t. eeldiabeediga). Teiseks probleemiks on rasvumine. Kui suudate kehakaalu langetada 5-10% (5-10kg), võite pikkadeks aastateks suhkurtõve eest "ära joosta". Seega peaks motivatsiooni olema küllaga ja kuna olete veel suhteliselt noor, ei tohiks ka üldine tervislik seisund olla takistuseks. Seega, kui küsite, mida soovitan, siis ikka dieeti ja liikumist. Teeb tuju heaks ja kõrvaltoimed puuduvad. Kepikõnd on praegu moes, isegi president teeb kaasa. Üleminekuaastatel kipub naine keskeltläbi veel 10kg juurde võtma. Mida varem end kätte võtate, seda parem. Ja uskuge mind, ilma eluviisi muutuseta ei aita Teid ükski tablett.
Mis puutub reduktiili sobivusse meeleoluhäiretega patsiendile, soovitan nõu pidada psühhiaatriga. Ise ma küll antidepressante võtvale patsiendile reduktiili ei määraks. Metformiin on küll selles suhtes ohutu ravim, kuid kui suudaksite oma elustiili muuta, poleks selle võtmiseks vajadust.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.