Kilpnäärme alatalitlusest akne? 04.07.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Mul diagnoositi kilpnäärme alatalitlus ning määrati hormoonasendusravi (L-Thyroxin). Minu küsimus aga on selline, et kas kilpnäärme alatalitlusel võib mingi seos olla ka aknega? Nimelt on mul juba paar aastat olnud põletikuline-sõlmeline akne, mis ühelegi nahaarsti poolt määratud ravile pole reageerinud ning millest ma mitte mingi valemiga päris lahti pole saanud. Kas nende vahel on mingi seos? Kui jah, siis kas on lootust, et L-Thyroxin asja parandab ja ka näonaha korda aitab teha?

Suur tänu ja kaunist suve,
20-aastane Sandra

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Otsest seost akne ja kilpnäärme alatalitluse vahel pole täheldatud. Alatalitlus muudab üldjuhul naha kuivemaks ja võib põhjustada nahaaluse koe turset näol, kätel, jalgadel.
Samas mõjutab kilpnäärme talitlus kindlasti nii sugunäärmeid kui ka immuunsüsteemi ja põletikuvastaseid protsesse. Seega ei saa kaudset mõju välistada.
Loodan, et adekvaatne asendusravi ühelt poolt ja päikeseline suvi koos suplustega teiselt poolt akneprobleemi vähendavad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.