hüpod 07.06.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on selline küsimus. Minu tütrel (24.a.) diagnoositi eelmisel aastal diabeet. Algul oli veresuhkur normis, aga nüüd selgub, et viimased 3 kuud on tal iga päev hypo, kusjuures vahel on see lõuna ajal, vahel õhtul, vahel öösel. Ta on püüdnud insuliini koguseid vähendada ( kasutab Actrapidi ja Protaphane'i), aga suhkru tase on liiga hüplev. Kuna ta õpib praegu välismaal ülikoolis, on tal palju vaimset tööd. Kas ka see võib mõjutada suhkutaset nagu füüsiline koormus. Lisaks on tal sellest mittestabiilsusest nagunii stress. Kas on võimalik, et insuliin ei sobi (kuigi algul kõik klappis) või miski muu organismis toimuv. Mida ette võtta, arstile sai ta nr. alles augusti lõpuks. Ette tänades muretsev ema.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veresuhkru väärtustele avaldavad mõju mitmed asjaolud. Füüsiline koormus ja vabas õhus viibimine langetavad veresuhkrut, vaimne stress siiski pigem tõstab seda. Iseasi on, kui eksamipalavikus kahaneb söögiisu või ei jätku lihtsalt aega korralikult ja regulaarselt süüa. Hüpoglükeemiatest tuleb lahti saada, muidu veresuhkru väärtused ei stabiliseeru. Insuliini annuseid tuleb seega veelgi vähendada. Samas ei tohi unustada, et vähemalt kolm korralikku einet päevas on diabeetiku hea kompensatsiooni alustala. Actrapid nõuab lisaks ka lõuna- ja õhtuoodet, seega peaks toidukordi olema vähemalt viis.
Tõenäoliselt tuleks siiski välja vahetada ka insuliinid ja minna üle analooginsuliinidele nii pika kui lühitoimelise osas. Seda saab teha ainult arsti nõuandel. Kui suhkrutasakaal ei parane, soovitan tütrel Eestisse tagasi jõudes pöörduda SA PER Mustamäe korpuse, Ida-Tallinna Keskhaigla või Tartu Ülikooli Kliinikumi Sisekliiniku diabeedikabinetti. Seal konsulteerib diabeediõde ja kui mure on suur, saab arstile ka kiiremini kui üldjärjekorras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.