kah kilpnääre 29.05.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere doktor!
Olen 44 aastane mees ja hädasid palju. Kas osa nesit võiks olla seotud kilpnäärmega. Viimane on mul nimelt 4 aastat tagasi tervenisti ära võetud (kõrvalkilpnääemetest läks kogemata üks opi käigus). Hormoontasakaalu aeg-ajalt mul korrigeeritud. Praegu võtan 225 ühikut türoksiini. JUba üle poole aasta. Samas saan juba par kuud antidepressanti (on olnud igasugu psühho?somaatilisi häireid). Ja kurgus (kaelas) aeg-ajalt pitsitustunne ja neelatamine. Kas peaksin uue hormooniuuringu tegema ja mis need normaalsed näitajad peaksid üldse olema?
Lgp.-ga

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Pitsitustunne kõris ja neelatamine ei saa kuidagi olla põhjustatud kilpnäärmest, mida Teil enam ei ole. L-türoksiini annuse adekvaatsuse hindamiseks on vajalik hormoonanalüüs, mis peaks olema täiesti korras. Kas analüüs on korras või mitte, kuulete oma tohtrilt. Kui esineb mingeid kõrvalekaldeid, seletab ta need Teile lahti ja korrigeerib vajadusel ravi. Nagu ka ise väidate, käite regulaarselt kontrollis. Piisav on kontroll 1-2 korda aastas, sest kiiresti ei muutu siin midagi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.