kaal 29.04.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

kuidas kaalu alla saada kui iga kord see on tulutu kust abi paluda??????????

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
See on seda sorti küsimus nagu "kuidas saada õnnelikuks?". Igaüks võib küsida, kuid katsu sa vastata...
Esiteks on suur vahe, kas küsimus on 5 või 35 liigses kilogrammis. Kas olete mees või naine, noor või vana, terve või koormatud krooniliste haigustega jne. jne. jne.
Kõik algab probleemi teadvustamisest ja pöördumisest perearstile. Kui küsimus on 5 liigses kilogrammis, perearst Teid loomulikult tõsiselt ei võta (ja õige ka - kosmeetilised probleemid ei ole meditsiini valdkond). Kui tegemist on tõelise rasvumisega, teeb perearst esmase tervisekontrolli ja kui jääb kahtlus hormonaalsetest nihetest põhjustatud rasvumisele või tingib rasvumine juba ise tervisehäireid, suunab endokrinoloogile või kirjutab välja kehakaalu langetavaid ravimeid (nende peale siiski väga loota ei tasu - nad on kallid, sobivad suhteliselt korras tervisega inimestele, pikka aega neid kasutada ei tohi ja efektiivsus on väga individuaalne). See on see, mida saab teha meditsiin (kui rasvaimu, magu vähendavad operatsioonid või makku balloonide paigaldamine välja arvata - kõik kallid protseduurid, mille maksumust haigekassa ei hüvita).
Mida saate teha ise? Tegelikult vägagi palju. Kalorid saavad sisse minna ikka ainult suu kaudu. Järelikult tuleb korrigeerida toitumist. Raamatupoodide letid on lookas toitumisõpikutest. Võtke kätte ja hakake asja uurima. Tehke oma järeldused ja korrigeerige toidusedelit. Analüüsige ennast, kust ja miks sai ülekaalu probleem alguse. Ka siin võib peituda võti probleemi lahendamiseks. Ülesöömine võib olla ka depressiooni kaasnäht (samas soodustab ülekaalulisus depressiooni tekkimist). Ja pidage silmas, et ülekaal on krooniline probleem, mis ei lahene iial paari kuuga, tavaliselt ka mitte paari aastaga. Enamusel ülakaalu kalduvatel inimestel tuleb toidupiiranguid järgida kogu elu.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.