vaevused (kõrval?)kilpnäärme juures 14.04.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

kas on võimalik, et kilpnääre (või kõrvalkilpnäärmed) saavad häiritud harjumatu füüsilise pingutamisega? Kui jah, siis kas see läheb aja jooksul iseenesest üle või saab midagi ette võtta?

Olen 36 a. naine. Ligi kaks kuud tagasi kandsin ja ladusin küttepuid kõrgesse riita (üle pea), tavaliselt ma kestvalt sel viisil ei pinguta. Paari tunni pärast hakkasin ennast halvasti tundma (nõrkus, südamepekslemine, poomistunne), järgmiseks päevaks oli pisut parem - nädala pärast juba veel kergem (hommikuti normis, päeva jooksul hakkas jälle pooma). 1.märtsil lasin teha perearsti kaudu TSH analüüsi, see oli normis - 2.08 või 2.8, midagi seesugust. Kuna on kiire periood, siis olen püüdnud ebamugavusele mitte tähelepanu pöörata. Kuid suurema survetunde ajal tekib uimasuse tunne ja väsin kergesti, segab keskendumist. Lamades ebamugavus taandub.

Täna üks tuttav teadis rääkida, et kilpnääret on küll võimalik raske tööga "ära venitada" ja aja jooksul saab see korda (tal olnud samuti nii).

Kas peaksin varuma kannatust ja veel ootama või pöörduma uuesti arsti poole? Nõrgavõitu koht see mul on, 2003.a. oli kerge suurenemine koos higistamistega ja öiste lämbumistunde hoogudega - aga see kaasnes pigem muude hormoonide tasakaalutusega. Sai korda koos depressiooniraviga, ja praegugi tunnen ennast emotsionaalselt suurepäraselt, samuti muu kehalise tervise poolest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnääret ei ole võimalik ei raske töö ega vaimse pingega "ära venitada". Teie TSH on normis ja kilpnäärme talitlus seega täiesti korras. Võimalik, et "venitasite ära" kaela- või õlavöötme lihased. Arvan, et vaevused tasapisi taanduvad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.