söögiisu 13.04.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist, minu probleem algas umbes paar kuud tagasi. Olen hakanud jarsku s88ma vaga palju ja palju on kohe kaks korda rohkem kui minu abikaasa paeva jooksul s88b. Algul tegi see nalja, et nae tydruk s88b ja s88b ja p8hja pole ja kaalus juurde ei v8tagi. Algul arvasin et see toob kaasa kaalu suurenemise ja et s88mine mul normaalne, noor inimene ikkagist. Kuid kaalu suurenemisest pole juttugi, olen ikka oma 52 kilo juures. Ja see pidev tunne et k8ht on tyhi on mind juba vasitama hakanud ja naen et see on juba haiglaslik. (htul kui l8petan s88mise on viie minuti parast k8ht jalle tyhi ja nii aina edasi ja edasi. Mulle tundub vaga raske mitte syya kui tunnen seda näljatunnet aga samas tean et olen s88nud juba liigagi palju ja see on voimatu et k8ht tegelikult tyhi oleks. See koik teeb mind narviliseks ja unetuks ja ma ei teagi mida endaga peale hakata. V8ibolla teen asjast liiga suure probleemi, kuid igaks juhuks otsustasin teilt n8u kysida, kas peaksin arsti poole p88rduma voi pole asi nii hull. Tänud juba ette.
Jane

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan igaks juhuks siiski perearstile oma mure ära rääkida. Ta püüab selgitada, kas tegemist on psüühikahäirega (buliimia) või kehalise vaevusega (näiteks insuliini ületootmisega või kilpnäärme ületalitlusega). Või on Teie hinnang oma suurele söögiisule liialdatud.
Suurenenud kaloritarbimisele kaasneb tavaliselt küll kehakaalu tõus, kuid see ei pruugi olla kiire. Kilpnäärme ületalitluse puhul näiteks võtab inimene hoolimata heast isust hoopis kaalus alla, sest suureneb sisemine energiakadu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.