Diabeedi ennetamise võimalused 06.03.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu vanavanaemal oli suhkuhaigus,vanaema ja ema on süstivad diabeetikud.Ise olen 20aastane naisterahvas ja hetkel kaebusi sel teemal pole.Aga kas saaksin midagi teha,et enda haigestusmusriski vähendada? (sellise eelsoodumuse puhul-nii ema kui vanaemal pole olnud põhimõttelisi väärititoitumisalasid harjumusi,ka nende kehakaal on alati normi piires olnud,ometi on mõlemad peale 35ndat eluaasat diabeedi diagnoosi saanud)

Kas mul on tegelikult lootust seda haigust vältida,või arvestades geneetilist baasi,lihtsalt jätkata senist tervislikku elu ja leppida sellega,et 10-15 aasta pärast tuleb end tablettide ja insuliini süstimisega ravima hakata?

Ette tänades
Liisa

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui tegemist on 1. tüüpi suhkurtõvega (mis vajab algusest peale insuliinravi), siis ei saa Te selle ärahoidmiseks suurt midagi ette võtta. Võib lihtsalt loota, et pärilik eelsoodumus Teie puhul mingil põhjusel avaldumata jääb.
Kui tegemist on 2.tüüpi suhkurtõvega (mis on algul kompenseeritav tablettidega ja vajab insuliini alles aastaid kestnud põdemise järel), võib siiski tervislikest eluviisidest ja normkaalu säilitamisest haiguse vältimisel või selle edasilükkamisel abi olla. Kahjuks mingit kindlat kaitset andvat vahendit seni leiutatud pole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.