ravimid ja kilpnääre. 18.02.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tahaksin teada , kas mingid ravimid võivad kilpnäärme ületalitlust soosida. olen 18 neiu krronilise yletalitlusega. seaoses mandlitega pean hetkel sööma mitmeid antibiootikume lõpetasin 7 päevase kuuri augmentini võtmise teisipääval järgmisel päeval pidin hakkama võtma sumamed kuna mingi viirus olevat tulnud (pean enne mandlite op terveks saama toim. märtsis) . kasutan ka loratin ( arst käskis muidu allergiaid ei ole) yarinat ja bioparoxi. mõned päevad tagasi tekkis mul poomise tunne kõris kuigi mul on väline kilpnäärme haigus.. kas seda võivad eelpool nimetataud tabl. soodustada?
tänades Helery!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ükski antibiootikum kilpnäärme talitlust ei mõjuta, ka allergiaravimid mitte. Kilpnäärme ületalitlust võib soosida suure koguse joodi sattumine organismi (kontrastaine röntgenuuringul, haavade desinfektsiooniks kasutatavad ained jne.), teistel ravimitel seda mõju ei ole.
Kui Teil kõigest 18-aastasena on juba krooniline ületalitlus (huvitav, mitu ägenemist on Teil olnud?), tuleks mõelda radikaalse ravi peale (lõikus või radiojood). Peagi on ees pingutavad õpingute ja tööaastad, lisaks pereloomine. Selleks ajaks peaks terveks saama.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.