kas südames häda või siiski kiplnäärmes 09.02.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

pöördusin endokrinoloogi poole südame kiirete löökide tõttu - 105 lööki minutis ka rahuajal. Avastati kilpnäärme healoomuline kasvaja (välispidine). Endokrinoloog ütles, et mul ei ole kilpnäärme üle-ega alatalitust - kõik näidud on normis ja südamepekslemist kasvaja ei põhjusta, võin kasvaja lasta ära opereerida. Kuulsin tuttavatelt, et kui välispidine kasvaja ära opereerida, siis võib kasvaja mõne aja pärast seespidiseks kasvajaks muutuda. Kas selliseid juhtumeid on olnud? Kas ka Teie arvate, et südamepekslemist ei põhjusta see kasvaja?

Vastuse eest ette tänades

Maryann

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui hormoonanalüüs oli korras, on kilpnäärme talitlus normis ja healoomulisel kasvajal pole mingit seost südamepekslemisega.
Lõikuse suhtes võite ise otsuse teha, kas ja millal. Kui kasvaja on väike, võib lõikusega viivitada ja kord aastas ultraheliuuringu abil kasvaja muutumist jälgida. Kui kasvaja on juba praegu suur (kaelal nähtav) või kasvab kiires tempos, oleks lõikus mõistlik teha lähiajal. Keegi ei anna garantiid, et ühe healoomulise kasvaja eemaldamise järel ei teki kunagi samas kilpnäärmes teist taolist kasvajat. See on võimalik. Samas võib kasvajasõlmi juurde tulle ka siis kui lõikusest loobute. Arutage veelkord kõike oma tohtriga, kes aitab Teil parimale otsusele jõuda.
Edu soovides,
dr. Anu Ambos.