laps ja suhkruhaigus 11.01.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Meie 7 aastane tütar (1m30cm, 24kg) põdes kuu aega tagasi väga raskelt kopsupõletikku. Nüüd on tal aga hakanud ilmnema teised hädad, mis teevad murelikuks: isu langus, suur janu, keel on valge.Käisime ka haiglas uuringutel,kuna see pidev vee joomine ja pissimine tekitas muret, samuti kaebas ta kõhuvalu,mis küll hiljem ei kordunud.Haiglasse minnes oli ta joonud kolmveerand pudelit Fantat (umbes tund enne)-veresuhkur oli siis mõõtes6,8. Jäime haiglasse ja neli tundi hiljem pärast kerget õhtusööki oli veresuhkur5,7. Hommikul kontrolliti suhkrut veeniverest ja see oli4,7.Korras oli ka pissiproov. Maakonna haigla arsid arvasid, et suhkruhaigusega ei ole tegemist. Kas ma pean oma lapsele magusa söömiseks ja joomiseks mingid piirid seadma. Kas raske haigus võib ka kuu aega hiljem olla kõrgenenud veresuhkru põhjuseks.Ja miks ta joob ?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Raske kopsupõletiku ajal ja järel võivad kujuneda teatud kurnatusenähud. Üks nendest on isutus, mis tervistumisel siiski möödub. Kahtlusel, et laps joob ja pissib liialt palju, püüdke olukorda täpsustada ja mõõtke ära, kui palju uriini lapsel ööpäevaga eritub. Seda on hea teha puhkepäeval, kui olete mõlemad kodus. Paha ei teeks ka korduv uriiniproov. Joodud vedelikku on palju raskem mõõta ja lapsed joovad üldse palju (ka liiguvad ja higistavad rohkesti). Pidage nõu perearstiga, vajadusel laske ennest uuesti suunata lastearsti juurde.
Teie lapsel mõõdetud veresuhkrud on siiski pigem normaalsed ja nende alusel suhkurtõbe ei kahtlustaks. Kopsupõletik ei saa olla suhkurtõve põhjuseks, küll võib aga varjatult kulgenud haiguse esile tuua.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.