insuliinravi? 02.01.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Pöördusin endokrinoloogi juurde, kuna perearsti tehtud suhkruproov osutus kõrgemaks. Endokrinoloogi juures tehtud proov (u 30 min pärast sööki) andis tulemuseks 9,1mmol/l, mille peale arst esimese reaktsioonina tahtis määrata kohe insuliinravi. Kuna ma olen lapsepõlves u 7 aastat suhkruvaba dieeti pidanud ning mu veresuhkur on kõrgem olnud, sain kaasa glükomeetri, et ise pidevalt oma veresuhkru taset mõõta (loomulikult sain ka teised analüüsi lehed, millele ma hetkel veel vastuseid pole saanud). praeguseks ei ole ma 9.aastat veresuhkrut jälginud, kuna arstid kuulutasid mind nö terveks. Olen erinevatest kohtades nii eesti kui välismaa kirjanduses otsinud näite, milline peab olema glükoosi tase enne ja pärast sööki. kahjuks olen leidnud, et need on erinevad, kuid kõik allikad ütlevad, et tühja kõhuga kuni 7, o mmol/l ning peale sööki 10,0 mmol/l kuni 14,0 mmol/l. Siiani on minu hommikuste mõõtmiste maksimumiks olnud 6,4. Täiskõhu mõõtmiste keskmiseks on 8, 4mmol/l. Laeks olen saanud 12,3. Kõik kirjeldatud diabeedi sümptomid puuduvad (pole väsinud, pea ei valuta, ei ole pidevat näljatunnet, ei käi tihti tualetis ega joo). Kui tõsiselt peaksin kaaluma arsti ettepanekut alustada insuliinravi? või peaksin pigem rohkem liikuma, vaatama üle oma toitumise ja ilma lisa insuliinita hakkama saama? või...? Olen väga tänulik teie kommentaari ja ettepanekute eest.
Birgit

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie poolt kirjandusest loetud väärtused kehtivad suhkruhaigete puhul, kes saavad ravi. Tervetel isikutel peab veresuhkur glükomeetriga mõõtes (kapillaarne täisveri) olema 3,3-5,5 mmol/l ja peale sööki mitte üle 7,8 mmol/l. Seega on Teie näitajad normist veidi kõrgemad küll. Korrektse diagnoosi jaoks on vaja teha glükoosikoormustest (seda võib teha perearst) veresuhkru määramisega veeniverest (see on täpsem). Võimalik, et tegemist on 2.tüüpi suhkurtõvega ja insuliinravi pole vajalik (vähemalt mitte praegu). Selle üle peaks otsustama endokrinoloog. Kui soovite nn. teist arvamust, pöörduge Tartu Ülikooli Kliinikumi või SA PER Mustamäe Haigla konsultatiivsesse polikliinikusse endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.