I tüüp diabeet 16.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere
mul on suur mure. minu 5 aastane tütar haigestus oct.2003 diabeeti. oleme aasta aega proovinud tema suhkuid kontrolli alla saada, kuid see ei õnnestu. nimelt langeb tal hommikupoole ööd suhkur nii 2-3näiduni. mesinädalad ei ole, meil neid pole olnudki. süstime hommikul 8 ühikut lantust ja 4 ühikt novorapidi, päevased näidud on ok( lapse kaal 16 kg). õhtul süstime kell 18 2ühikut novorapidi. kell 21 sööme oote ja suhkur peab olema öösel 24 ajal ( kui ma ise magama lähen, siis mõõdan )vähemalt 13, või enam. siis tean et veab hommikuni välja. meil on olnud ka öösel hüpo...ennem kasutasime novomixi ja novorapidi, siis kui hüpo oli. olen ka lantust vähendanud, kuid siis hoiab terve päeva vähe liig kõrgeid näite. laps käib lasteaias.
ma ei saa ikkagi aru, miks meil hommikud nii madalad on? me ei tohi minutitki kauem magada, siis ei tea mis juhtuks...
oma arstilt ei ole abi saanud, katsetan siin kodus erinevaid variante aga vastust ei näe. kui öösel on olnud näiteks kell kolm suhkur 14 siis on hommiku kella kaheksaks sellest järgi nii 4-6. see oleks hea näit aga me ju ei tohi niii kõrgeid öiseid suhkruid hoida. mure on suur
kui oskate nõu anda , oleksin väga tänulik
muretsev emme

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vabandan, et olen Teile vastamisega hiljaks jäänud. Püüdsin kontakti saada lasteendokrinoloogidest kolleegidega, sest probleem on tõsine ja ma ise ei ole lastega enam aastaid tegelenud.
Üks aspekt on Lantuse süstimise aeg. Kas olete proovinud õhtul süstida? Lantuse toimeprofiil ei ole siiski nii absoluutselt ühtlane nagu reklaamitakse, eriti laste puhul. Võib-olla sobiks pigem Protaphane või NPH hommikul, kuna nende toimeaeg on 16-18 tundi ja seega hommikuse süstimise korral on järgmisel varahommikul toime juba minimaalne ega põhjusta veresuhkru kiiret langust. Mõnikord on eelkooliealistel päris sobiv 2 seguinsuliini süsti (HumalogMix või NovoMix).
Olge hea ja kirjutage, millised raviskeemid on Teil juba läbi proovitud. Tütar pole veel kuigi pikalt diabeetik olnud. Püüan ka kolleege mõttevahetusse kaasa tõmmata. Loodetavasti leiame pikapeale ka lahenduse.
Tervitades ja head vana aasta lõppu soovides,
dr. Anu Ambos.