Tere 11.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen pcos-i diagnoosiga ja veidi ülekaaluline, arsti sõnul iga -2 kg annavad mulle juurde võimalust rasestuda aga kaal ei taha kuidagi alaneda, kas on mõni soovitus või dieet mida kasutada võiksin ja nii, et nälg ei piinaks ja magusaisu ei tekiks see viimane püsis mul ainult kroomi tarvitamisega piiri taga aga ma ei tea selle mõju koos teiste ravimitega ja ei julge nagu erit tarvitada!
Lugupidamisega Anna.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui lapsesaamise soov ei ole piisav motivatsioon kaalulangetamiseks, siis ma ei tea, mis on. Ega see kaal ikka päris ilma pingutuseta ei lange. Aeg-ajalt tuleb ka natuke tühja kõhtu taluda ja magusaisust tuleb üle saada. Kroomi võite kasutada, tervist see ei riku ja teiste ravimitega sobib samuti. Lohutuseks võin öelda, et mida vähem magusat sööte, seda vähem magusaisu kiusab. Kui suudate edukalt paar-kolm kuud vastu pidada, on edaspidi juba kergem.
Igasugustest naisteajakirjades pakutud dieetidest arvan üsna halvasti. Need kas ei mõju või ei suuda keegi neid üle paari kuu järgida. Teie aga peate normkaalu saavutamiseks ja selle hoidmiseks tõenäoliselt eluaeg dieeti pidama.
Lihtsalt õppige kaloreid lugema (alguseks sobivad näiteks kaalujälgijate menüüd ja näpunäited) ja hoidke oma ööpäevane kaloraaz 1600 kcal ringis. Samas sööge 3-4 korda päevas ja püüdke menüüd pidevalt mitmekesistada. 2-3 korda nädalas tehke 1 tund trenni (bassein, kiire kõnd, jalgrattasõit, suusatamine jne.). Ärge oodake imesid (kaal langegu 1-2kg kuus, mitte rohkem)! Samas olge püsiv ja järjekindel, väikesed tagasilöögid kuuluvad asja juurde (jõulusöömingute ajal kaal tõenäoliselt ei lange, hea kui juurde ei tule).
Kui olete aasta vastu pidanud ja 10-15kg-st lahti saanud, veendute, et tervis on parem, meel rõõmsam ja endise "hea elu" juurde enam ei tõmbagi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.