Suukuivus 02.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 33-aastane naine, kolme lapse ema. Käin tööl, ei puhka kunagi. Olen paari viimase aasta jooksul täheldanud suukuivuse tunnet, eriti õhtuti. Tekib vajadus hoida vett suus ja määrida huuli hügieenilise huulepulgaga, siis tuleb leevendust.
Olen 165 cm pikk, kaal 50 kg, tervis siiani olnud nagu kosmonaudil. Mul on küll mandlipõletik, aga opijärjekord on alles veebr. 2006, kuna mu vereanalüüsid ei näidanud midagi halba. Samas- öösiti higistan oma särgi tavaliselt läbimärjaks, olen vahel põhjuseta väsinud ja olen põdenud neeruvaagnapõletikke.
Mul soovitati suukuivuse asjus küsida nõu just endokrinoloogilt.
Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt ei ole Teie suukuivusel endokrinoloogia valdkonda kuuluvat põhjust. Suukuivus on levinud sümptom suhkurtõve korral ja küllap just seda pidasid ka soovitajad silmas. Arvan, et mandlitepõletikuga seoses kontrolliti ka Teie veresuhkrut. Kui seda siiski ei tehtud, on seda perearsti juures kerge korraldada.
Võib-olla on põhjuseks lihtsalt üleköetud ja liigkuiva õhuga ruumid, mis meie pakettakende ajastul on väga levinud nähtus, sellest ka öine higistamine. Kuigi kolme lapse emal on tööd-tegemist palju, tuleb puhkuseks ikka aega võtta. Mõnikord väsinud olla on loomulik.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.