ainevahetushäired 30.11.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere,mul on selline kusimus kas vöib tekkida ka suhkruhaigus kui on aine vahetushäired ja kuidas seda ka ravida,et ainevahetus normiseeriub.kui aine vahetus on paigast ära olnud.

kuidas ära tunda atsetooni löhna,kuidas ta välja näeb,palun tooge näited,millega atsetoon sarnaneb.

ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
"Ainevahetushäired" on väga ebamäärane väljend ja inimesed peavad selle all silmas erinevaid asju. Mis ainega on tegemist ja miks ta siis normaalselt ei vahetu? Seega ei oska ainevahetushäirete seost suhkurtõvega kuidagi kommenteerida.
Atsetooni lõhna võib tunda suhkruhaige hingeõhus, kui tegemist on haiguse raske dekompensatsiooniga, kogu organismi hapustumisega e. atsidoosiga. Tavaliselt tunneb selline patsient end halvasti: kaebab nõrkust, tugevat janutunnet, iiveldust, sageli oksendab. Veresuhkur on sel juhul enamasti kõrge ja veres ringlevad rasvade ja valkude lammutamisest tekkinud mürgised jääkained, millest üks ongi atsetoon.
Atsetooni lõhna võib tunda nuusutades küünelaki eemaldajat, levinud komponent on atsetoon ka mitmesugustes lahustites.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.