mure kaaluga 25.10.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

mure selline, et olen 23.a mees. 183cm pikk ja kaalun ailnult 60kg.
söögiisu eriti ei ole. hommikuti ei saa üldse süüa, hakkab vastu ja lõunasel ajal sööks jälle kõike.
Kindlaid söögiaegu ei ole ja söögiplaanist ei tea midagi.

Kristo

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olete tõesti alakaalus, kuid arvestades Teie noorust, ei pruugi see olla haiguslik.
Kas olete terve või põete mõnd kroonilist haigust? Kas olete kõhn olnud puberteedist alates või olete viimastel aastatel kaalus alla võtnud?
Kas on kunagi olnud probleeme seedetraktiga - kõhuvalusid, iiveldust, kõhulahtisusi jne. ? Need küsimused võiksite oma perearstiga läbi arutada.
Dieediga kaalus juurde võtta on vähemalt sama raske kui kaalus alla võtta. Kui olete terve, siis soovitaksin teha korrapäraselt trenni - ujumist, tennist, pallimänge või jõusaali. Füüsiline koormus arendab lihaseid, parandab rühti ja mõjub üldjuhul hästi ka söögiisule. Te ei taha ju ometi rasvapolstrit kasvatada, vaid pigem lihaseid. Söögiajad ei pea surmkindlalt paigas olema, kuid süüa tuleks vähemalt kolm korda päevas, mitmekesiselt ja vähemalt kord päevas sooja toitu.
Ja veel - kui suitsetate, jätke maha!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.