Tahaksin veel... 14.09.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!Milline on normaalne mehe kasv, mitu cm, ja kui kaua kasvab vanuseliselt välja- iga kus enam füüsiliselt ei kasva.Kas 25-26 a-ne kasvab ka veel.Luud -kondid on viletsad nagu välja arenemta.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ranget kasvunormi pole olemas. Iga rahvuse kohta on välja tõõtatud kasvukõverad, kus on lubatud ka küllal suured kõikumised. Mehed saavutavad täispikkuse tavaliselt 20-21.eluaastaks, mõnikord isegi hiljem. Kui meesterahval on pikkust üle 2m või alla 160cm ja perekonnas on teised liikmed keskmist kasvu, võiks siiski uurida, kas pole tegemist haigusega. Täiskasvanuna pikkust enam juurde saada pole võimalik, sest kasvutsoonid on luustunud. Seega tuleks kasvuprobleemiga pöörduda juba lapse- või noorukieas, niipea kui see ilmneb. Kui tundub, et luustik pole normaalselt arenenud, võib viga peituda hoopis seal. Pöörduge oma perearstile, kes teeb esmased uuringud ja suunab edasi spetsialisti vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.