suhkrutõbi 06.08.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist,
minu tuttav mõõtis mul oma koduse aparaadiga veresuhkruks 7,4. Olen küll alati tugeva tervisega olnud (36-a.), aga veidike mõtlema pani see ikka. Ise ma eriti magusaarmastaja pole, ei joo ka limonaade, vaid pigem vett, kohvi ja teed (suhkruta muidugi). Viimasel aastal olen märganud mõningast limanahkade kuivamist, sh diagnoositi mul kuivad silmad, ja kõige krooniks oli veel tupeseen - peale antibiootikumide kuuri. Kõik see võib olla ka kokkusattumus, aga kas ma peaksin äkki muretsema? Kui juba suhkruhaigus tuleb, kas ma siis märkan seda? Praegu ma tegelikult ei kaeba eriti millegi üle. Ja kui see tuleks, siis kas ma saaks seda kuidagi vältida? Igatahes vähem magusat süüa pole eriti võimalik.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt on vaja selgitada, kas Teil on suhkurtõbi või mitte. Haiguse alguses ei ole enamasti mingeid vaevusi ja sageli avastatakse 2. tüüpi suhkurtõbi juhuslikult. Minge oma perearsti juurde ja laske määrata veresuhkur hommikul tühja kõhuga. Perearst teab, kuidas suhkurtõbe korrektselt diagnoosida ja suunab Teid vajadusel ka endokrinoloogi juurde.
Kui olete terve, ei pea Te ka magusast loobuma. Suhkurtõbi ei teki kunagi liigsest magusasöömisest. Magusapiirang on vajalik ikka ainult haiguse korral. Kui haigus on olemas või on tegemist suhkurtõvele eelneva süsivesikute ainevahetuse häirega, annab perearst Teile konkreetsed juhised, kuidas pidada dieeti ja ennast ravida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.