kilpnääre ja maks 29.07.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Soovin teada, mida arvatakse järgneva juhtumi kohta. Läksin perearsti juurde, kuna olen hakanud palju higistama, pidev jõetus nt neljandale korrusele jõudmine ajab tõsiselt hingeldama (olen 26a. naine), südamekloppimine suvalisel ajal, kohati tekib õhupuudus jne. Saadeti endokrinoloogi juurde. Antud tohter uuris veel, kuidas on närvilisusega. Nojah, eks lähen kohati kiiresti närvi küll. Tehti siis ultraheli ja seal öeldi, et on ilus aga tohter (talle ei meeldinud see tulemus üldse) hakkas sealt välja lugema, et see sagar, mis peaks olema suurem on hoopis väiksem ja mingi asi peaks olema 4 aga on pea 6. Tehti ka vereproov, mille peale küsis hoopis, kas maksaga on probleeme olnud - ei ole. Miski, mis seal ei meeldinud oli ühel lehel 11 ja teisel 38. Kahjuks rääkis tohter 95% vene keeles ja mina seda peaaegu et ei valda, seetõttu ei ole ma teadlik, mis seal ikkagi valesti on. Igatahes ütles, et vähem kui aasta pärast pean uuesti uuringutele minema. Ütles, et pean CARSILit võtma ja dieeti pidama, ei mingit rasvast ega liha, soovitas mustikaid ja kurki jms.
Küsimus on, kas see rohi on mingi asjalik või jälle mingi katsetus, kuna Eestis registreeritud ei ole?
Miks ma dieeti pean pidama ja kas jäängi taimetoitlaseks - kahe kuuga olen iseenesest 5 kilo juurde võtnud ja hetkel kaalun 53kilo.
Kuidas on seotud kilpnääre maksaga, kas tema rohusoovitus on ikka pädev?
Mis mul siis ikkagi häda on?
Loomulikult olen teadlik, et sel viisil ei saa siiski adekvaatselt mind analüüsida, kuid tore oleks, kui mingi arvamus asjast oleks. Ma ei taha enam kellelegi maksta 50 krooni ja siis kuulata, kuidas minule miskit võõras keeles pajatatakse. Ma arvan, et pigem kannatan, kui veel kuhugi lähen.
Ette tänades Margareeta

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nii on tõepoolest raske selgust saada, kas kilpnäärmega oli kõik korras või mitte. Paluge perearstilt siiski uus saatekiri endokrinoloogile ja pange ennast kirja kas Mustamäe haigla või Magdaleena haigla spetsialistide juurde Tallinnas või Tartu Ülikooli Kliinikumi Konsultatiivses Polikliinikus Tartus. Eelpoolnimetatud asutustes saate kindlasti emakeeles suhelda. Võimalusel võtke kaasa juba tehtud uuringute tulemused.
Carsili suhtes võin Teid rahustada. See preparaat küll kellelegi kurja ei tee. Tegemist on erinevatest taimse päritoluga komponentidest tehtud maksarakkude ainevahetust ja sapinõristust soodustava ravimiga, mida nõukogude ajal ka Eestis aastaid kasutati (kasutatakse mõnikord ka praegu). Kilpnääre ja maksahaigus (kui see Teil tõepoolest on) omavahel seotud ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.