Teismelise ülekaalulisus 06.07.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tütar on 14 aastane ja viimasel aastal äkki nii tugevalt kosunud, et häbeneb välja teiste sekka minemist.
Kas võib olla tegemist kilpnäärme või muu haigusega, et nii on läinud? Kui peaksime ikkagi arsti poole pöörduma, siis kas peaksime perearstilt saatekirja küsima ja kas Tallinnas on kindel koht kuhu peaksime pöörduma?
Aitäh vastamast.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmehaigus põhjustab harva olulist kaaluiivet, lastel veelgi harvem kui täiskasvanutel. Tõenäolisem on lihtsalt puberteediaegne kaalutõus, mis on seotud eelkõige neerupealiste aktiviseerumisega ja mida soodustab pärilikkus, väheliikuv eluviis ja rohke magusatarbimine. Haiguslik see otseselt ei ole. Igaks juhuks soovitan siiski pöörduda lasteendokrinoloogile Kesklinna Lastepolikliinikus või Tallinna Lastehaiglas. Saatekirja annab perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.