ületalitus? 09.02.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Lugesin kilpnäärme ületalitust puudutavaid küsimusi vastuseid ja nüüd kahtlustan, et see võib olla mind viimase aasta jooksul eriti tugevalt vaevanud probleemide taga (mõned asjad on esinenud ka varem ja/õi pikemat aega)
- kaalulangus 5 kuuga 8 kg (see pole küll probleem, aga ...)
- juuste väljalangemine (viimased 3 - 4 aastat)
- näonahaprobleemid
- tsüklihäired
- peopesade, jagade ja ka üldine tugev ja seletamatu hootine hingistamine
- südamepekslemine (puhkeasendis 120 korda, vahelöögid)
- unetus (võin täiesti ergas olla 30 - 35 tundi järjest) ja pidev "värin" või erutusseisund
- silmanägemise halvenemine

Olen 30-aastane naine, ravimeid püsivalt ega hormoonpreparaate ei tarvita ega ole tarvitanud. Küsimus - milleise aja jooksul ületalitus välja areneb? Mis võib olla selle käivitajaks? Kas see võib olla pärilik (emal ja vanaemal on olnud mingeid kilpnäärmeprobleeme, mis aga 1-kordse raviga kadusid). Mingi kahtlus on minu kaebuste põhjal vist arstil olnud, sest 4 aastat tagasi on tehtud analüüsid, mis vist puudutavad kilpnääret (TSH, FT3, FT4, T3, T4, mis kõik olid referentsvahemiku piirides) Üldimmuunsuse näitajad on olnud kogu aeg üsna madalad. Lugesin, et ületalituse ravi tulemuseks on alati alatalitus. Kumb siis organismi rohkem kurnab - üle või alatalitus? Kui ületalituse ainus miinus on koormus südamele, siis seda peaks olema võimalik ju ka treeningu, toitumise jms-ga reguleerida? Lohutasite küll, et joodraviga on saadav kiiritusedoos väike, kuid kuna olen oma doosid arvukate röntgenpiltide tõttu juba kuhjaga kätte saanud (haiged liigesed ja selg), siis ei tahaks end enne laste saamist kuidagi rohkem "kiiritada". Kuna hetkel mul haigekassa kindlustust ei ole, siis tahaksin minna ja teha vajalikud analüüsid nende eest tasudes ja juba olemasolevate analüüsidega pöörduda arsti juurde, et oleks odavam.
Palun öelge, mida veel peale ülaltoodud näitajate kontrollida lasta?
Tänulik

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie pikale küsimusele on vastus üsna lühike: pöörduge polikliinikusse või eravastuvõtule ja laske määrata TSH. Kui see näitaja on normi piirides, töötab kilpnääre normaalselt ja pole ei üle- ega alatalitlust. Teie vaevused võivad osutada ületalitlusele (eelkõige kaalulangus), kuid midagi eripäraselt kilpnäärmehaigusele viitavat nende hulgas ei ole. Nelja aasta tagused analüüsid asjade praegust seisu ei näita.
Kui tõepoolest peaks ületalitlus ilmnema, on seda vaja ka ravida. Radiojoodravi või lõikus on ravimeetoditeks neile, kellele tablettravi ei aita ja kellel on mitme järjestikuse aasta jooksul läbi tehtud mitu ägenemist. Kui tegu on haiguse esmase avaldumisega, proovitakse kõigepealt tavaliselt tablettravi (mis kestab 9-12 kuud) ja mis patsienti alatalitlusse ei vii. Kui ka peaks kunagi radikaalset ravi vaja minema, ei jäeta ühtegi patsienti selle järel alatalitlusse vaevlema, vaid patsiendile korraldatakse tema hormoonide normi piirides hoidmiseks vajalik asendusravi annus sünteetilise kilpnäärmehormooniga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.