karvakasv lõual 02.02.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 50 aastane naine. Juba umbes 20 aastat, sellest kuskil 10 aastat on mind tõsiselt häirinud karvakasv lõual. Algas see üksikute jämedate ja jäikade karvade kasvust, kuni praeguse ajani kus karvu on juba kümneid. Praegu olen sunnitud neid juba igapäevaselt raseerima.
Kas see võib olla tingitud veast hormoonides või on see lihtsalt paratamatu? Kosmeetiliselt ei saa ka neid karvu eemaldada, kuna need on heledad.
Ka minu 30 aastasel tütrel on lõuale tekkinud 2-3 karva.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Üksikud jämedad karvad lõual tavaliselt hormonaalsele häirele ei viita. Meessuguhormoonide liia korral naise organismis rohkeneb karvakasv mitte üksnes lõual vaid ka teistes kehapiirkondades ("vuntsikesed" nina all, reitel, kõhu alaosal). Igaks juhuks võib siiski korra hormoonanalüüsi teha. Selles küsimuses võiks kõigepealt rääkida oma günekoloogiga, kes teab, milliseid sugukormoone ja millises menstruaaltsükli faasis (juhul, kui Teil pole veel menopaus) võiks määrata.
Tõenäoliselt on probleem siiski kosmeetiline ja meditsiinilist abi ei vaja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.