sõlmede lõikus kilpnäärmel 01.02.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Vasak sagar on suurenenud kolm korda sõlmede näol. Tabletid ja joodiravi ei ole tulemuslikud. Lõikuse aeg kinni pandud, kuid olen mures lõikuse järgsetest võimalikest tüsistustest. (häälepaelade vigastus, kilpnäärme vigastus) Palun selgitage ohtudest ja ravist. Kas on ka oht peale lõikust kehakaalu tõus? Praegu olen juba 10a norm kaalus(pikkus 170, kaal 57) Hormoon tasakaal on korras.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt on lõikuse käigus plaanis eemaldada kilpnäärme vasak sagar, mis on sõlmede tõttu suurenenud. Parem sagar, mille struktuur on korras, jääb sel juhul alles. Lõikuse järel võtab parem sagar kogu hormoonitootmise enda kanda ja kilpnäärme talitlus jääb normaalseks. Nii pole lõikuse järel vaja ravimeid tarvitada ega ka kaalutõusu karta.
Kilpnäärmeoperatsiooni võimalikud tüsistused on häälepaelu innerveeriva närvi vigastus ja kõrvalkilpnäärmete vigastus (toob kaasa kaltsiumitaseme languse veres). Need tüsistused on siiski üsna harvad (kuni 2% lõigatud haigetest) ja mida kogenum kirurg lõikuse teeb, seda harvemad. Tüsistuste suhtes on ohtlikumad kilpnäärmevähi lõikused (püütakse eemaldada võimalikult täielikult kilpnääre ja ka kaelapiirkonna lümfisõlmed) ja suure difuusse toksilise struuma lõikused (sage veritsus). Teie lõikuse puhul on tüsistuste oht üsna väike.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.