kilpnääre lapsel 30.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Naisel on juba viis aastat kilpnäärme alatalitus ning võtab vastavaid tablette.
Nüüd leiti 11 aastasel poisil samuti kilpnäärme alatalitus ning määrati
tabletid, esialgselt kolmeks kuuks.
Kas on oht, et laps peab samuti hakkama tablette sööma kogu elu?
Kas kilpnäärme alatalitus on kuidagigi seotud elukeskkonnaga (peaks
mõõtma korteri radioaktiivsuse taset vms)?
Ette tänades, murelik issi

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei, korteri radioaktiivsuse taset mõõtma ei pea. Teie abikaasal on kilpnäärme alatalitluse põhjuseks tõenäoliselt krooniline autoimmuunne türeoidiit. Sellel haigusel on tugev pärilik eelsoodumus. Niisiis pole süüdi mitte keskkond vaid geenid. Ärge kartke, tegemist pole elu ohustava või elukvaliteeti oluliselt mõjutava haigusega, kuigi päriselt välja ravida pole seda võimalik. Kui Teie poeg peabki edaspidi alatalitluse tõttu türoksiini tablette võtma, võib ta elada igati täisväärtuslikku elu kõrge vanaduseni.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.