TSH 5,0 28.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Sain täna endokrinoloogilt vastuse, et minu TSH on 5,0. Muud näidud pidid korras olema ja ravi ma ei vajavat.
Olen ise internetist uurinud, et normid jäävad 0,4- 4 vahele.
Kas Teie arvates on see õige,et sellise näiduga ma ravi ei vaja? Tundub, et näit on küllaltki palju üle normi.

Tänan.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH 5,0 mIU/l on minimaalselt üle normi. Kui paralleelselt võetud FT4 (T4) ja FT3 (T3) olid korras, pole ravi tõesti vaja.
TSH tõus kuni 10 mIU/l -ni mingeid haigusnähte ei anna ja võib olla tingitud lihtsalt hüpofüüsi rakkude suurenenud aktiivsusest (TSH pärineb mitte kilpnäärmest vaid hüpofüüsist). Nii on see näiteks kroonilise autoimmuunse türeoidiidi korral.
Ühes laboratoorses näitajas võib sageli esineda minimaalseid nihkeid. Ravi üle otsustamisel tuleb laboratoorsete uuringute tulemusi vaadata koos ja omavahelistes seostes, lisaks veel silmas pidada vaevusi ja sümptomeid. Selleks ongi arstid vähemalt 6 aastat hoolega õppinud, et kõike seda teada ja arvestada. Võite oma arsti usaldada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.