Opereeritud vasak sagar...ja hormoontasakaal 12.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

...Eestis 2 a tagasi, enamvahem normaalse talitusega, tablette ei soo. Olen 44 aastane ja kuni operatsioonini oli menstruatsoon absoluutselt korraparane. Siis aga 2 kuud vahet, mone kuu parast jalle 1,5 kuud vahet jne. Moodunud novembris algasid paevapealt ylitugevad kuumahood iga 20-30 min tagant ja nii 24 h. Koik riided viimseni higist labiimbunud ja nina otsas ja meelekohtadel sonaotseses mottes higinired. Krooniline magamatus. Paar nadalat kannatasin, siis laksin oma perearsti juurde (Brysselis), kes kirjutas pikemalt juurdlemata ostrogeen/medroxyprogesteronacetaat 0,625/5mg nimega Premellecycle5 tabletid, ja saatekiri endokrinoloogile ja gynekoloogile. Pole kummaski veel kainud, kuna olin just nyyd detsembris Eestis, aga mu arstid siin. Aga tablette asusin kohe votma ja hadad nagu kaega pyhitud. Olles kuu aega neid soonud, hakkasin paisuma nagu taigen, hommikul nagu taiesti moondunult paistes. Lopetasin, nyydseks 3 nadalat tagasi. Veel pole suur higistamine tagasi tulnud, enam-vahem kannatab olla - minu kysimus teile kulla doktor on - kas voib votta hormoone ka nii, et yks kuu votad, siis pead kuu vahet, kui peaks vaja minema siis jatkad jalle kuu aega? Voi voiks yhe paeva kogust vahendada? Kas organism talub selliseid hormooni rynnakuid ja siis jalle puhkeaega. Ja, kas minu akiline menopaus(?) on kilpnaarme operatsiooniga seotud?
Tanan Teid ette!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmelõikus Teie vaevustes tõenäoliselt süüdi ei ole. Siiski, et oma tervislikust seisundist ülevaadet saada ja selgitada, kas tõepoolest on tegemist kliimaksiga, tuleb võtta aega ja endokrinoloogi juures ära käia, et nii kilpnäärmehormoonide kui ka suguhormoonide taset määrata. Teie asemel ei võtaks ilma uuringuteta ja arsti põhjalike selgitusteta mingeid preparaate (ammugi mitte hormoone). Enne hormoonanalüüsi peaksite paar kuud Premellega vahet pidama, et suguhormoonide osas õigeid tulemusi saada.
Kui tegemist on tõepoolest kliimaksiga, on hormoonasendusravi tõenäoliselt asjakohane, kuid enne selle alustamist on vajalik günekoloogiline läbivaatus ja rindade uuring mammograafial. Kehakaalu tõus ja tursed on ebameeldivad, kuid kahjutud kõrvaltoimed, samas võib hormoonasendusravi suurendada rinnavähi ja mõnede teiste paikmetega vähkide riski.
Kui olete tööga hõivatud ja aega on vähe, kasutage eraarstide teenuseid, mis nii günekoloogide kui endokrinoloogide osas on Tallinnas kui ka Tartus hästi kättesaadavad. Kliimaksi saabumine on iga naise jaoks aeg oma tervist põhjalikumalt kontrollida. Ei oleks sugugi liigne kontrollida ka oma veresuhkrut, kolesterooli taset ja vererõhku.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.